Plakaty do oper Giacomo Pucciniego

Opera Krakowska w Krakowie

Premierze "Cyganerii", która odbędzie się w Operze Krakowskiej 25 września, towarzyszyć będzie wystawa plakatów zrealizowanych do oper Giacomo Pucciniego z kolekcji Krzysztofa Dydo.

Będą to dzieła wybitnych polskich artystów, malarzy i grafików, najważniejszych twórców polskiej szkoły plakatu takich jak m.in. Franciszek Starowieyski, Waldemar Świerzy, Rafał Olbiński, Jan Młodożeniec, Ryszard Kaja. Na wystawie zobaczymy 30 prac głoszących tytuły słynnych oper kompozytora, które powstawały dla Opery Krakowskiej, Teatru Wielkiego w Warszawie, Teatru Wielkiego w Łodzi, Teatru Wielkiego w Poznaniu, Opery Wrocławskiej, Opery Nova w Bydgoszczy, a także New York City Opera.

Krzysztof Dydo kolekcjoner, ekspert i rzeczoznawca

w dziedzinie plakatu od 1985 roku prowadzi w Krakowie znaną na całym świecie Galerię Plakatu. Galeria, której właścicielami są Krzysztof Dydo i Ewa Pabis powstała na bazie prywatnej kolekcji Dydo Poster Collection, mającej swój początek w połowie lat pięćdziesiątych, a więc w okresie rozkwitu "Polskiej Szkoły Plakatu".

Obecnie kolekcja licząca ponad 30 000 egzemplarzy, obejmuje głównie plakaty polskich artystów, w przeważającej części powstałe od 1945 do 2013 roku. Jest to jedyna w Polsce galeria, specjalizująca się wyłącznie w promocji i sprzedaży polskiego plakatu. Znaczącą część kolekcji stanowi plakat kulturalny - teatralny, filmowy, muzyczny, wystawowy oraz autorski.

Galeria Plakatu obchodzi w tym roku 30-lecie swego istnienia.

Wystawę będzie można oglądać na Antresoli Opery Krakowskiej od 22 września do 8 listopada 2015, na godzinę przed rozpoczęciem każdego spektaklu oraz podczas przedstawień.

Serdecznie zapraszamy!

(-)
Materiał Opery
24 września 2015

Książka tygodnia

Alef
Państwowy Instytut Wydawniczy
Jorge Luis Borges

Trailer tygodnia