Planują 9-godzinny spektakl w Polskim

"Dziady" - reż. Michał Zadara - Teatr Polski we Wrocławiu

Wszystkie części "Dziadów" Adama Mickiewicza zostaną pokazane na deskach wrocławskiego Teatru Polskiego. Premierę pierwszej części spektaklu zaplanowano na sobotę. Całość przedstawienia w reż. Michała Zadary publiczność zobaczy w 2016 r.

Zaplanowany na trzy lata projekt jest pierwszą w historii polskiego teatru próbą wystawienia wszystkich części "Dziadów", bez skrótów, w jednym przedstawieniu. W sobotę na deskach wrocławskiego Teatru Polskie zostaną pokazane cześć I, II i IV oraz utwór "Upiór", poprzedzający II część "Dziadów". Wystawienie III części planowane jest na rok 2015, zaś w całości spektakl zostanie pokazany rok później. Twórcy spektaklu szacują, że całe przedstawienie będzie trwało około dziewięć godzin.

Reżyser spektaklu Michał Zadara podkreślił, że "Dziady" w jego reżyserii będą próbą wiernego oddania dramatu Mickiewicza. - Jeżeli, jak było dotąd w polskim teatrze, interpretator robił swoją wersję "Dziadów", która miała być zrozumiała i miała całościowy sens, to było to wykroczenie przeciwko tej literaturze i duchowi tej literatury. Tak się robi z każdym innym autorem, ale skoro Mickiewicz ma być wieszczem nad wieszczami, to można zrobić dla niego wyjątek - mówił w środę Zadara.

Reżyser uważa, że nieporozumieniem jest, iż do tej pory w polskim teatrze nie próbowano w całości zrealizować dramatu Mickiewicza. - Trzeba wziąć ten utwór na poważnie i nie skracać go tam, gdzie są fragmenty niezrozumiałe, a jest ich wiele w "Dziadach". Mickiewicz jako przeciwnik racjonalności i zwolennik irracjonalności wprowadził do tego tekstu rzeczy, których po prostu nie da się zrozumieć. Wprowadził niezrozumienie jako centralny aspekt doświadczenia ludzkiego - mówił.

Twórcy spektaklu w pewnym sensie traktują jego realizację jako manifest polityczny. Zdaniem Zadary problem polskiej edukacji jest to, że młodzi ludzi zamiast czytać "Dziady", uczą się jedynie interpretacji tego teksu. - Interpretacja podawana jest w ściągach oraz w wydaniach dramatu, a urok tego utworu polega na jego tajemniczości (...) Ludzie nie wiedzą co jest w "Dziadach", w powszechnym przeświadczeni uważa się, że ten tekst jest o ludziach, którzy cierpią i chcą zbawić Polskę. "Dziady" nie są o tym. Są o pełnym spojrzeniu na człowieka od urodzenia po śmierć - mówił reżyser.

(-)
(PAP)
13 lutego 2014

Książka tygodnia

Utalentowani jak Nardelli
Sekcja Krytyków Teatralnych ZASP
red.: Anita Nowak, Krystyna Piaseczna, Piotr Rudzki

Trailer tygodnia