Plany artystyczne w nowym sezonie

Teatr Lalek Banialuka im. Jerzego Zitzmana w Bielsku-Białej

W sezonie teatralnym 2013/2014 Teatr Lalek Banialuka planuje zrealizowanie trzech przedstawień dla dzieci oraz wznowienie dwóch widowisk skierowanych do młodzieży i dorosłych.

Na deskach Banialuki już 14 września odbędzie się premierowy pokaz spektaklu w reżyserii Janusza Ryla-Krystianowskiego „Wąż". Przedstawienie skierowane głównie do dzieci i rodzin podejmuje ważny temat tolerancji i potrzeby akceptacji inności, a także podkreśla wagę przyjaźni i własnej wyjątkowości.

Kolejna premiera przewidziana została na koniec listopada. Klasyczna baśń braci Grimm „Królewna Śnieżka" w adaptacji Tomasza Mana zostanie zrealizowana wyłącznie środkami teatru lalek. Spektakl skierowany do najmłodszych widzów wyreżyseruje Aleksander Maksymiak. Premiera przedstawienia zbiegnie się z okresem przedświątecznym i organizowanymi corocznie akcjami mikołajowymi, na które przedsprzedaż biletów ruszy już w październiku.

W marcu repertuar teatru zostanie wzbogacony o widowisko „Bajka o szczęściu" Izabeli Degórskiej w reżyserii Lecha Chojnackiego. Współczesny tekst, bazujący na klasycznych baśniowych schematach opowiada o wartości przyjaźni i emocjonalnych więzi. Porusza ważny problem konsumpcjonizmu i pułapek materialistycznego podejścia do życia.

Wszystkie przewidziane w tym sezonie premiery zostaną zrealizowane w technikach lalkowych. Młodzi widzowie będą mieli okazję zobaczyć spektakle, które niosą ze sobą nie tylko mądre i uniwersalne przesłanie, ale także pozwalają obcować ze sztuką na wysokim poziomie. W repertuarze znajdą się także inne przedstawienia m.in.: „Kopciuszek", „Pierścień i róża", „Calineczka", czy „Mała Syrenka".

Repertuar teatru od lat składa się również z widowisk skierowanych do widzów dorosłych. W bieżącym sezonie zostaną wznowione dwa spektakle cieszczące się uznaniem i popularnością: „Przemiana" w reżyserii Aleksandra Maksymiaka oraz przepiękna opowieść o miłości „Tristan i Izolda" w reżyserii Petra Nosálka. Nadal będzie można zobaczyć m.in. zaskakujące i porywające realizacje „Snu nocy letniej" (reż. Marián Pecko) oraz „Ballad i romansów" (reż. Paweł Aigner).

Przedstawienia Banialuki prezentowane będą także poza siedzibą. Już we wrześniu zespół teatru wystąpi podczas festiwalu Bábkarská Bystrica na Słowacji gdzie zaprezentuje spektakl „Sen nocy letniej" w reżyserii Mariána Pecko , zaś w kolejnych miesiącach wystąpi gościnnie m.in. w Chorzowie, Jarocinie i Krakowie.

Jednym z istotnych zadań teatru, obok działalności repertuarowej, jest edukacja teatralna. Szeroka oferta warsztatów skierowanych do dzieci i młodzieży, poprzez przybliżenie tajników pracy na scenie i kontakt z aktorami, ma przygotować uczestników do aktywnego i świadomego odbioru widowisk. Niesłabnącym zainteresowaniem cieszy się także oprowadzanie po magicznych miejscach teatru. Możliwość zajrzenia za kulisy czy podejrzenie procesu powstawania lalek i scenografii to niezapomniane przeżycie szczególnie dla młodych teatromanów.

 

(-)
Materiał Teatru
12 września 2014

Książka tygodnia

Ze szczytów Alp…Dramat i teatr szwajcarski w XX i XXI wieku
Wydawnictwo Uniwerystetu Łódzkiego
Karolina Sidowska, Monika Wąsik

Trailer tygodnia

Kto ukradł jutro?
Olga Ptak
Dlaczego wydałam tę książkę? Bo do ...