Plany programowe

TR Warszawa

Sezon 2013/2014 otwiera kolejny rozdział w działalności TR Warszawa. W nadchodzących latach, naszą uwagę skupimy na wybranych tematach wiodących, odnoszących się do zagadnień i zjawisk zajmujących ważne miejsce w rozważaniach nad otaczającą nas rzeczywistością lub istotnych dla jej opisu.

Program artystyczny poszczególnych sezonów - zarówno jego główna, teatralna, część jak i wydarzenia towarzyszące - budowany będzie wokół wybranego zagadnienia. Pozwoli to na spojrzenie na dany temat z wielu perspektyw i odniesienie się do niego za pomocą różnych środków wyrazu. Tytuł naszego pierwszego sezonu tematycznego brzmi „Fikcja a rzeczywistość".

Tym, co pozostaje niezmienne jest dążenie do poszerzania przestrzeni dla twórczej wymiany myśli i poglądów. Dlatego, wzorem lat ubiegłych, obok prezentacji własnych produkcji, do współpracy zaprosimy artystów i kuratorów, których prace uważamy za ciekawe i inspirujące.

O szczegółowym kalendarium wydarzeń zaplanowanych na sezon 2013/2014 będziemy informowali na bieżąco, poniżej zamieszczamy listę najważniejszych pozycji programowych.

Premiery teatralne

Grzegorz Jarzyna

Premiera

Nowy spektakl Grzegorza Jarzyny, który będzie wolną adaptacją scenariusza Johna Cassavetesa „Opening night" z 1977 roku.

scenografia Magda Maciejewska

kostiumy Anna Nykowska

wideo Bartek Macias

Kornél Mundruczó

Imitacja życia

na podstawie filmu Douglasa Sirka

adaptacja i reżyseria Kornél Mundruczó

scenografia, kostium, światło, wideo Marton Agh

dramaturgia Kata Weber

muzyka Janos Szemeneyi

Premiera filmowa

Między nami dobrze jest w reż. Grzegorza Jarzyny, na podstawie tekstu Doroty Masłowskiej.

Pozostałe spektakle teatralne

W sezonie 2013/ 2014, w programie znajdą się ponownie spektakle wielokrotnie nagradzane w Polsce i za granicą, które ukształtowały i ugruntowały pozycję TR WARSZAWA jako ambasadora polskiego teatru na świecie:

Uroczystość / Oczyszczeni /Psychosis 4.48 / Krum / Cokolwiek się zdarzy, kocham cię / T.E.O.R.E.M.A.T / Portret Doriana Graya / Między nami dobrze jest / Wiarołomni / Jackson Pollesch / Nietoperz / Nosferatu /

Wydarzenia towarzyszące

TR Warszawa jako jeden z pierwszych teatrów w Polsce rozszerzył swoją ofertę programową, proponując obok przedstawień teatralnych szereg wydarzeń towarzyszących. Dzisiaj, kiedy stało się to powszechną praktyką, mało kto pamięta, że to właśnie w TR Warszawa (jeszcze pod szyldem Teatru Rozmaitości) zainicjowaliśmy jako pierwsi w Polsce próby czytane nowej dramaturgii. Od lat stałym elementem naszego programu są też wydarzenia z innych dziedzin sztuki, takie jak koncerty i wystawy. W bieżącym sezonie zaplanowaliśmy następujące cykle wydarzeń:

W.O.R w TR - koncerty przygotowane przez wytwórnię Lado ABC z okazji 10-lecia jej istnienia. W TR Warszawa wystąpi w różnych składach gromadząca najlepsze nazwiska warszawskiej alternatywy Warszawska Orkiestra Rozrywkowa im. I. Krenza. Zgodnie z tradycją TR Warszawa odbędą się nie tylko koncerty, ale również otwarte próby dla publiczności.

Sąsiedzi TR - projekt społeczno-artystyczny prowadzony przez Barbarę Piwowarską, do którego kuratorka zaprosiła m.in. mieszkających w sąsiedztwie TR Warszawa artystów, takich jak Oskar Dawicki, Daniel Malone czy Jarosław Fliciński.

Bio/FORMY w TR – przygotowany przez Instytut Sztuk Performatywnych cykl wykładów performatywnych, poświęcony poszukiwaniom oraz rekonstrukcji praktyk i biografii wybranych artystów.

Ważnym punktem odniesienia dla projektu stanie się nowy spektakl Grzegorza Jarzyny, przygotowany na podstawie scenariusza filmu "Opening night" Johna Cassavetesa. To
z Cassavetesa weźmiemy zainteresowanie artystą w momencie przesilenia, kryzysu, egzystencjalnej czy twórczej zapaści.

Audio.TR – spotkania z przełomowymi dziełami muzyki współczesnej prowadzone przez znanego dziennikarza muzycznego radiowej Dwójki Adama Suprynowicza

Film w TR – do obecnego już wcześniej w programie cyklu filmowego prowadzonego przez Ryszarda Jaźwińskiego, dojdzie w tym sezonie nowy projekt Jakuba Duszyńskiego, w którym zaprezentujemy zarówno pokazy przedpremierowe (w listopadzie odbyła się projekcja filmu „Wielki Liberace", w styczniu zaś przedstawimy debiut reżyserski kanadyjskiej piosenkarki Peaches, zatytułowany „Peaches Does Herself") jak i klasyki kina światowego, którym towarzyszyć będą rozmowy z wybitnymi znawcami kina (16 grudnia zapraszamy na pokaz filmu „Fanny i Aleksander" Ingmara Bergmana i spotkanie z jednym z największych
w Polsce znawców twórczości skandynawskiego mistrza, autorem książki „Zwierciadło Bergmana" - Tadeuszem Szczepańskim).

Nowa dramaturgia w TR – kontynuacja prowadzonego przez Agnieszkę Tuszyńską cyklu prezentacji tekstów polskiej i światowej dramaturgii współczesnej stanowiących komentarz do aktualnych zjawisk społecznych, politycznych i kulturalnych. Najczęściej w ramach Nowej Dramaturgii czytane są sztuki, których prób inscenizacji w Polsce jeszcze nie podjęto, a które przybliżają polskiej publiczności sylwetki twórców kształtujących współczesny teatr europejski. W tym sezonie Nowa Dramaturgia nawiąże do tematu „Fikcja a rzeczywistość".

W 2014 roku TR Warszawa będzie również obchodził 10 rocznicę projektu Teren Warszawa. Z tej okazji planowany jest szereg wydarzeń artystycznych, a także wydanie książki podsumowującej ten ważny projekt, który wprowadził na polską scenę teatralną licznych młodych twórców.

Nowy program zakłada również ściślejszy związek pomiędzy programem artystycznym i prowadzonymi przez TR Warszawa działaniami edukacyjnymi oraz dalszy rozwój rozwiązań i projektów przełamujących różnego rodzaju bariery w dostępie do teatru, takich jak spektakle z audiodeskrypcją dla osób niewidzących, napisami dla osób niesłyszących czy obcojęzycznymi napisami umożliwiającymi udział w przedstawieniach obcokrajowcom. Kontynuowana będzie również ciesząca się ogromną popularnością akcja „Mama, tata do teatru" czyli pierwszy Polsce program zajęć edukacyjnych zapewniający atrakcyjną formę opieki nad dziećmi w czasie spektakli dla dorosłych.

(-)
Materiał Teatru
20 listopada 2013
Teatry
TR Warszawa

Książka tygodnia

Wpadnij, to pogadamy...
Wydawnictwo Universitas
Krzysztof Orzechowski, Łukasz Maciejewski

Trailer tygodnia

Roxana Songs
Krystian Lada
Lada wybrał na miejsce nagrania „Roxa...