Plany repertuarowe na rok 2012

Teatr Muzyczny Capitol we Wrocławiu

Teatr Muzyczny Capitol we Wrocławiu serdecznie zaprasza do zapoznania się z planami repertuarowymi na rok 2012. Pomimo wciąż trwającej przebudowy głównej siedziby Teatru, przy ulicy Piłsudskiego 67, dzięki gościnności Wrocławskiej sceny kulturalne, Capitol będzie mógł intensywnie zagospodarować uwagę tych wszystkich, którym bliski jest zarówno teatr, jak i muzyka.

Na Małej Scenie Teatr wystawi w tym sezonie „Sex machine” – autorski spektakl Tomasza Mana, skonstruowaną z matematyczna precyzją, psychologiczną historię zaborczej matki i syna-egoisty. Autor stylizuje tekst na kształt greckiej tragedii, opisujących złamanie społecznego tabu. Tekst zrealizowano w postaci słuchowiska w radiowej Trójce – Tomasz Man otrzymał nagrodę za jego reżyserię na XI Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej „Dwa Teatry - Sopot 2011”. Premiera w maju 2012.

Do Capitolu wraca Agata Duda-Gracz, reżyserka Gali „…rewolucyjnej” na 31.PPA. Również w maju rozpocznie próby do autorskiego spektaklu na podstawie ksiażki Michela Foucaulta „Ja, Piotr Rivière, skorom już zaszlachtował moją matką, moją siostrę i brata mojego… Przypadek matkobójcy z XIX wieku”, książki interpretującej zbrodnię Rivière’a jako skutek warunków ówczesnego życia na wsi, wiodących do ostatecznego upodlenia człowieka. Historia ta wydarzyła się w 1835 roku w normandzkiej wsi – młody człowiek, Piotr Rivière, zamordował matkę, siostrę i brata, po czym uciekł i ukrywał się w najbliższej okolicy domu. Schwytany i skazany na śmierć, opisuje wszystko, co doprowadziło do zbrodni. Zabójstwo i proces opowiedziane są w książce w formie zbiorowej narracji członków wiejskiej społeczności, co pozwala zrozumieć psychologiczne podłoże zbrodni.

33. Przeglądowi Piosenki Aktorskiej (23 marca – 1 kwietnia 2012) poświecona zostanie osobna konferencja prasowa w styczniu. Przypominamy, że trwa nabór do Konkursu Aktorskiej Interpretacji Piosenki. Capitol zaprasza młodych wykonawców o niebanalnej osobowości scenicznej i z pomysłem na błyskotliwą interpretację piosenek: zgłaszać się można do 10 lutego 2012, więcej szczegółów na oficjalnej stronie Przeglądu www.ppa.art.pl

Wybrano do realizacji scenariusze w Konkursie OFF – tym razem aż jedenaście (spośród 44 zgłoszeń). Komisja postawiła na pomysły najbardziej intrygujące – co jest pożądaną cechą projektów offowych – a jednocześnie takie, które pozwalają spodziewać się dobrej jakości artystycznej gotowego dzieła. Wybrane projekty przekonały komisje przedstawieniem pełnej wizji artystycznej, umożliwiającym rzetelną ocenę projektu na etapie scenariusza. Każda z grup dostanie 10 tysięcy złotych na realizacje projektu. Prezentacje w trakcie PPA oceniać będzie Jury Nurtu OFF – najlepszy spektakl otrzyma Tukana OFF i 10 tysięcy złotych nagrody.

W styczniu Teatr Muzyczny Capitol na wrocławskich scenach zaprezentuje następuje tytuły: "Mdłość, Mniezłość, Miłość", "Czarnoksiężnik z Krainy Oz ", "rzecze Budda Chinaski", "Hair", "Opera Smocza", "Ojcom i matkom wbrew. Piosenki Kurta Weilla" oraz premierowy "Frankenstein". Po szczegółowe informacje odsyłamy na stronę teatru: www.teatr-capitol.pl .

(-)
Materiały Teatru
28 grudnia 2011

Książka tygodnia

Ale musicale! Złote stulecie 1918-2018
Wydawnictwo Marginesy
Daniel Wyszogrodzki

Trailer tygodnia

Faust
Tobias Kratzer
Nowy "Faust" z Opery Paryskiej 29 lis...