Plany repertuarowe WTL

Wrocławski Teatr Lalek - plany repertuarowe na sezon

W rozpoczynającym się sezonie artystycznym Wrocławski Teatr Lalek będzie kontynuował wytyczoną cztery lata temu linię repertuarową. We wszystkich swoich przedsięwzięciach zwracamy się przede wszystkim ku nowej dramaturgii. Do pracy nad nowymi sztukami – najczęściej pisanymi specjalnie na nasze zamówienie – staramy się zapraszać artystów, którzy uznanie zdobyli dzięki spektaklom dla dorosłych, a twórczość przeznaczoną dla młodszych widzów traktują jako wyzwanie i przygodę.

W sezonie 2016/2017 przygotujemy pięć nowych spektakli, z czego większość to prapremiery. Znajdzie się wśród nich klasyczne widowisko familijne realizowane przez dyrektora artystycznego Jakuba Kroftę, a także przedstawienie stworzone przez członków zespołu aktorskiego (PROSTA HISTORIA). Do współpracy nad nowymi projektami staramy się zapraszać nie tylko młodych, poszukujących artystów, ale i uznanych twórców teatru dla dzieci – w tym roku będzie to m.in. czeski reżyser Jiří Havelka, który w WTL pracuje nad spektaklem dla młodzieży i dorosłych (POMNIK).

Niespodzianką dla widzów interesujących się życiem teatralnym będzie z pewnością debiut – w obszarze teatru dla dzieci – dramatopisarza Jarosława Murawskiego, autora m.in. Gałgana, wystawionego we Wrocławskim Teatrze Współczesnym. Inscenizacją jego sztuki (ZIEMIANIE) zajmie się aktorka i reżyserka Lena Frankiewicz, znana m.in. z Plastusiowego pamiętnika (Teatr Polski w Bydgoszczy). W naszych planach repertuarowych nie może zabraknąć przedstawicieli młodego pokolenia twórców teatralnych. Ostatnią premierę sezonu wyreżyseruje absolwent wrocławskiej szkoły teatralnej, Przemysław Jaszczak. JAJOGŁOWY ODD, adaptacja książki nieprzekładanej dotąd na język polski norweskiej pisarki Lisy Aisato, będzie jego trzynastym przedstawieniem dla dzieci.

W roku 2016 WTL obchodzi jubileusz siedemdziesięciolecia. Przed nami druga część obchodów rocznicowych. Ich głównym wydarzeniem będzie otwarcie wielkiej monograficznej wystawy prac Jadwigi Mydlarskiej-Kowal, wybitnej scenografki przez wiele lat związanej z Wrocławskim Teatrem Lalek i współtworzącej (wraz z Wiesławem Hejną) jego najsłynniejsze spektakle. Ekspozycja, przygotowana we współpracy z Centrum Scenografii Polskiej, obejmie elementy scenograficzne (lalki, kostiumy, projekty) stworzone nie tylko do spektakli w WTL, z którym artystka była związana na stałe, ale także i w teatrach dramatycznych.

W nowym sezonie teatr skupia się także na intensyfikacji działalności edukacyjnej. Nowością jest cykl warsztatów teatralnych do kolejnych premier. Cele tych zajęć to m.in.: wprowadzenie widzów w świat spektaklu, stworzenie przestrzeni, w której mogą się oni wymienić doświadczeniami związanymi z odbiorem przedstawienia, otwarcie ich na indywidualne i nieoczywiste interpretacje i umożliwienie im bardziej świadomej i pogłębionej recepcji. Warsztaty odbywać się będą po spektaklach, zarówno dla widzów indywidualnych, jak i grup (po wcześniejszej rezerwacji miejsc).

(-)
Materiał Teatru
17 września 2016

Książka tygodnia

Niebieska Księga z Nebo
Wydawnictwo Pauza w Warszawie
Manon Steffan Ros

Trailer tygodnia

Napój miłosny
Jitka Stokalska
Opera na Zamku w Szczecinie zaprasza ...