Płatonow i kobiety w laboratorium

"Płatonow" - reż: Maja Kleczewska - Teatr Polski w Bydgoszczy

Ambitne plany zweryfikowało życie. Po podjęciu decyzji o wstrzymaniu premiery "Czajki" w reżyserii Wiktora Rubina projekt Teatru Polskiego pt. "Czechow Saga" stanął pod znakiem zapytania.

Szalę na stronę kontynuacji zdała się przeważyć osoba firmująca kolejny spektakl, Maja Kleczewska - zdolna reżyserka, laureatka Paszportu Polityki 2006. - Zamiast tryptyku, będziemy mieli dyptyk, do którego wspólnej prezentacji wrócimy w nowym sezonie - informuje Katarzyna Kamerduła-Gapińska z Działu Promocji i Marketingu TP. 

Tymczasem przed nami premiera "Płatonowa". To druga, po "Trzech siostrach", wystawianych w Jeleniej Górze, próba zmierzenia się Mai Kleczewskiej z Czechowem. Rosyjską prowincję schyłku XIX w. zastąpiło tam współczesne sanatorium, ale oba plany łączyła stagnacja i beznadzieja oczekiwania na cud. "Trzy siostry" są wszakże dojrzałym dramatem, podczas gdy "Płatonowowi", jako młodzieńczemu dziełu Czechowa, zarzuca się kompozycyjną niedoskonałość. - Kiedy to właśnie ono zachęca adaptatora do poszukiwań w gąszczu różnych wątków, daje większą przestrzeń interpretacyjną - wadę zmienia w zaletę Maja Kleczewska. 

W ramach tych poszukiwań autorzy kolejnych inscenizacji "Płatonowa" czynili ze sztuki raz to panoramę stosunków społecznych w Rosji przełomu wieków, raz to portret podupadłej inteligencji czy wręcz autodestrukcyjnej osobowości tytułowego bohatera, co odnaleźć było można w przedstawieniu z 2006 r., którym żegnał się z Bydgoszczą poprzedni dyrektor TP, Adam Orzechowski. 

O czym zatem będzie "Płatonow" Mai Kleczewskiej? 

- Podejmując próbę współczesnego przeczytania Czechowa, interesuję się relacjami międzyludzkimi, które pozostają niezmienne, pomimo zmiany epok. Przede wszystkim relacjami Płatonowa z kobietami i to im chcę się przyjrzeć, niczym w laboratorium - zdradza reżyserka, zastanawiając się, jak to możliwe, że człowiek epicentrum swego świata upatruje w drugim człowieku, w nim ogniskuje wszystkie pragnienia? Pytanie wywiedzione z "Płatonowa" ciągle pozostaje aktualne i ta uniwersalność jest siłą twórczości Czechowa. 

Gdzie, kiedy? 

Premiera "Płatonowa", według Antoniego Czechowa, w reżyserii Mai Kleczewskiej, odbędzie się 4.07. o godz. 19.00. Adaptacja - Maja Kleczewska i Łukasz Chotkowski, dramaturgia - Łukasz Chotkowski. Występują: Dominika Biernat, Marta Nieradkiewicz, Aleksandra Bożek (gościnnie), Marta Ścisłowicz, Michał Czachor, Mateusz Łasowski, Jakub Ulewicz.

Katarzyna Kabacińska
Expressu Bydgoski
4 lipca 2009

Książka tygodnia

Jak przejąć kontrolę nad światem nie wychodząc z domu
Wydawnictwo Literackie
Dorota Masłowska

Trailer tygodnia