"Płatonow" u Osterwy

"Płatonow" - reż. Agnieszka Korytkowska-Mazur - Teatr im. Juliusza Osterwy w Lublinie

Sztukę Czechowa w przekładzie Agnieszki Lubomiry Piotrowskiej reżyseruje Agnieszka Korytkowska-Mazur. Premiera 15 grudnia.

Adam Tarn nazwał "Płatonowa" "źródłem i kluczem do dramaturgii Czechowowskiej". Bohaterowie tej sztuki żyją w świecie, w którym gazetowe komunały mieszają się z cytatami z Biblii, poezja przeplata się z operetkowymi szlagwortami, a prawdę częściej można usłyszeć z ust koniokrada niż od przedstawicieli miejscowej elity. Ten świat bez formy niepokojąco zaczyna wówczas przypominać naszą rzeczywistość, a irytujący i czarujący zarazem kabotyn Płatonow okazuje się wtedy być "bohaterem naszych czasów".

Czytając "Płatonowa" trudno oprzeć się wrażeniu przygnębiającej banalności, banalne jest zarówno to, co dobre czy szlachetne, jak i to, co złe i egoistyczne. Młody dwudziestoletni Antoni Czechow zmusza nas bowiem do wejścia w rozgadany świat małych prowincjonalnych interesików i romansików, każe nam słuchać wynurzeń przedwcześnie postarzałego powiatowego Don Juana i zapijaczonego Hamleta jednocześnie, który porzucił marzenia o naprawianiu świata, ale nie zdjął dającej poczucie bezkarności maski błazna. I tak wszystko - nawet miłość i śmierć - jest w tym świecie zagadywane i rozmamływane.

Teatr tej młodzieńczej sztuki Czechowa nie może po prostu przenieść na scenę. Musi się zmierzyć z jej rozmiarami, gąszczem wątków i postaci czy tradycją dotychczasowych realizacji. W Lublinie po raz pierwszy "Płatonow" zostanie zagrany w nowym, przygotowanym specjalnie dla Teatru im. Juliusza Osterwy przekładzie Agnieszki Lubomiry Piotrowskiej, który uwzględni fragmenty dotychczas pomijane i nietłumaczone na język polski. Spektakl wyreżyseruje Agnieszka Korytkowska-Mazur, od niedawna dyrektor Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku.

(-)
Materiał Teatru
2 grudnia 2012

Książka tygodnia

Alef
Państwowy Instytut Wydawniczy
Jorge Luis Borges

Trailer tygodnia