Plejada polskich gwiazd

"Pan Jowialski" - reż. Anna Polony i Józef Opalski - Teatr Polonia w Warszawie

Marian Opania w roli Pana Jowialskiego, Anna Polony jako jego żona i Szambelanowa z obliczem Krystyny Jandy, czyli o spektaklu Teatru Polonia w wyjątkowej obsadzie

Za reżyserię arcydzieła Aleksandra Fredry odpowiada duet krakowskich artystów: Anna Polony [na zdjęciu] i Józef Opalski. Pan Jowialski jest jednym z najciekawszych bohaterów z literackiego świata Fedry. Budzi wśród czytelników dzieła i teatralnej publiczności skrajne emocje. Jedni go uwielbiają, inni ganią za głupotę i bezmyślność. Sam hrabia Fredro twierdził jednak, że Jowialskiego niepotrzebnie ubiera się w kostium bohatera wystrojonego w kontusz i żupan, bo przecież pierwowzorem jego postaci był znajomy pisarza - staruszek Grzymała, znany z życzliwości do ludzi oraz umiłowania rozmaitych przysłów i bajeczek. "Pan Jowialski" to jednak ostra satyra, ukazująca próżniacze i puste życie szlachty z Galicji. Rzecz dotyczy jednak ludzkich charakterów, dlatego tekst Aleksandra Fredry sprzed 170 lat jest wciąż aktualny.

W postać Pana Jowialskiego wcieli się Marian Opania. Partnerować mu będą Anna Polony (żona) i Krystyna Janda, która zagra rolę Szambelanowej, jego synowej. W spektaklu wystąpi również Wojciech Malajkat, grający syna Jowialskiego. Obecny dyrektor Teatru Syrena nie od razu przyjął rolę Szambelana. Wymawiał się brakiem czasu, tłumacząc także, że ma już dosyć grania. Do udziału w spektaklu przekonał go sam reżyser, Żuk Opalski, mówiąc: "Panie Wojtku, toż być mężem Jandy i synem Polony to znakomita okazja do pożegnania się ze sceną" - zdradziła w jednej z rozmów Anna Polony.

Urszula Wolak
Polska Gazeta Krakowska
8 stycznia 2011

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia