Po Danucie W. czas na Henrykę K.

"Zrozumieć H." - reż. Paweł Palcat - Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy

O przedstawieniu tym mówią twórcy: „Kiedy w 1980 roku powstawała „Solidarność”, dopiero przychodziliśmy na świat. Tak zwana ‘najnowsza historia Polski’ tworzyła się obok nas, nie mogliśmy być jej świadomi.

A jednak obecny dyskurs publiczny jest tak bardzo nią nacechowany, że skłonił nas do rewizji tamtych czasów. Spojrzeliśmy na nie przez pryzmat naszego pokolenia – chłodno i bez emocji. Bo emocje są w historii nieobecne. One są w ludziach.

Biografie kobiet „Solidarności", przede wszystkim Henryki Krzywonos-Strycharskiej, skłoniły nas do zadania pytań: jaką zbiorowością byliśmy wtedy? Jaką jesteśmy dziś? Jakie cechy i działania determinują, nie bójmy się tego słowa, i d o l i naszego pokolenia – i dlaczego? Spróbujemy na te pytania odpowiedzieć... spektaklem Zrozumieć H.". Wojciech Majcherek, kurator programu teatralnego w Teatrze Starym

Przedstawienie opowiada historię życia i wyborów, jakich dokonywała jego tytułowa bohaterka. Podzielone jest na trzy wyraźne części. W każdej Henryką, którą naznacza czerwony szalik, jest inna z trzech aktorek grających tę postać. Kolejno są to: Zuza Motorniuk - Henia dziecko, Magda Skiba – Henia tramwajarka i strajkowy bohater oraz Ewa Galusińska - Henryka matka dzieciom.

W spektaklu widać i słychać, że przygotowywano go pierwotnie, jako konkursową propozycję dla Nurtu OFF wrocławskiego Przeglądu Piosenki Aktorskiej.

"Zrozumieć H." Teatr im. H. Modrzejewskiej

2014-03-15, 19:00, Sobota
Bilety: I - 40 zł, II - 30 zł, III - 20 zł

(-)
Materiał Teatru
13 marca 2014

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia

Ballady i romanse
Gabriel Gietzky
Cóż może być bardziej romantycznego, ...