Po długiej nieobecności powracają dwa spektakle

„Afryka" w reż. Bartka Frąckowiaka i „Samuel Zborowski" w reż. Pawła Wodzińskiego

To ostatnia okazja, by zobaczyć je w sezonie 2016/2017. „Afryka" była pierwszym spektaklem, który powstał po objęciu przez Pawła Wodzińskiego funkcji dyrektora Teatru Polskiego w 2014 roku.

Premiera ta zainicjowała nurt PÓŁNOC-POŁUDNIE, który zakładał, że jeśli chcemy właściwie rozpoznać sytuację i kondycję współczesnego społeczeństwa polskiego i społeczeństw europejskich, musimy podjąć próbę zrozumienia, wyobrażenia sobie i przeanalizowania doświadczeń płynących z miejsc oddalonych od nas geograficznie, kulturowo i mentalnie.

Spektakl Frąckowiaka to nie jest historia Afryki. To historia kilku pojęć wędrujących po Europie od czasów kolonializmu przez okres dekolonizacji aż po dzisiaj. Ryszard Kapuściński był świadkiem odzyskiwania niepodległości przez Ghanę, Kongo, Nigerię, Mozambik i wiele innych krajów w latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych. Twórcy spektaklu przyglądali się procesom, które doprowadziły do ich ponownego uzależnienia od Europy.

Drugim spektaklem, który będzie można zobaczyć w czerwcu to „Samuel Zborowski" w reż. Pawła Wodzińskiego. Punktem wyjścia projektu teatralnego Samuel Zborowski jest tekst rękopisu niezatytułowanego utworu Juliusza Słowackiego, autorska wersja dramatu, różniąca się znacznie swym układem od wydanych i przyjętych za kanoniczne redakcji Juliusza Kleinera i Juliana Krzyżanowskiego. Spektakl brał udział w ogólnopolskim festiwalu Opolskie Konfrontacje Teatralne „KLASYKA POLSKA", gdzie Grzegorz Artman otrzymał nagrodę „za najciekawszą i złożoną kreację aktorską".

„Afryka"_3 czerwca godz. 19.00, 4 czerwca godz. 18.00
„Samuel Zborowski"_ 6 i 7 czerwca godz. 19.00
Więcej na: www.teatrpolski.pl

 

Paulina Wenderlich
Materiał Teatru
2 czerwca 2017

Książka tygodnia

Jak przejąć kontrolę nad światem nie wychodząc z domu
Wydawnictwo Literackie
Dorota Masłowska

Trailer tygodnia