Po konferencji prasowej

"Emocje" - reż. zespołowa - Opera Krakowska w Krakowie

Dnia 26 maja w Operze Krakowskiej odbyła się konferencja prasowa poświęcona premierze widowiska baletowego „Emocje” (29 i 30.05.2015). Tematem konferencji był również XIX Letni Festiwal Opery Krakowskiej, 49. Festiwal im. Jana Kiepury w Krynicy-Zdroju oraz Noc Teatrów w Operze Krakowskiej.

29 i 30 maja 2015 roku odbędzie się premiera widowiska baletowego „Emocje".

Przedstawienie składa się z czterech części, których autorami są znani polscy choreografowie: Katarzyna Aleksander-Kmieć, Violetta Suska i Jacek Tyski. Spektakl opowie językiem tańca o emocjach, uczuciach
i relacjach międzyludzkich. W pierwszej części (chor. Katarzyna Aleksander-Kmieć), przesycona atmosferą kontemplacji i subtelną metafizyką muzyka Arvo Pärta (Mirror in a mirror), stała się inspiracją dla intymnej choreografii. „Mirror in a mirror" to emocje człowieka stającego twarzą w twarz z samym sobą, w chwili gdy należy zdecydować, czy pozostać tu gdzie się jest, czy wykonać kolejny krok. W drugiej części (chor. Violetta Suska) zatytułowanej „...gdzie tkwią nagie gwiazdy..." z muzyką Johannesa Brahmsa (fragmenty Koncertu skrzypcowego D-dur, I Sonaty skrzypcowej G-dur, Serenady nr 2 A-dur oraz Intermezza A-dur op. 118) zobaczymy kilka miniatur baletowych, opowiadających o samotności, namiętności, żałobie i trudnych wyborach miłosnych. Część trzecia (chor. Jacek Tyski) pt. „Uwertura żołnierza" do muzyki Piotra Czajkowskiego (Uwertura-fantazja Romeo i Julia) to ekspresyjna, pełna napięcia historia walki dwóch mężczyzno ukochaną. W ostatniej części (chor. Katarzyna Aleksander-Kmieć) pt. „...z niezapisanego dziennika..." do muzyki Krzysztofa Pendereckiego (III Kwartet smyczkowy) zobaczymy zilustrowane tańcem intymne relacje i więzi międzyludzkie.

„Jestem pełen podziwu i szacunku dla ludzi, którzy uprawiają ten zawód. Spektakl 'Emocje' to swoisty kolaż wypowiedzi, zarówno muzycznych jak i choreograficznych. Mamy nadzieje, że wzbudzi w widzach wiele pozytywnych emocji"- rozpoczął Dyrektor Bogusław Nowak, dziękując wszystkim którzy przyczynili się do powstania spektaklu.

Swoimi refleksjami podzielili się także autorzy choreografii:

Katarzyna Aleksander-Kmieć:
„Pierwsza część „...z niezapisanego dziennika..." to wznowienie kompozycji tanecznej do muzyki Krzysztofa Pendereckiego, którą przygotowywałam w ubiegłym roku. Nowy utwór to duet do muzyki Arvo Pärta „Miror in a mirror". Każdy z widzów przeżyje i odczuje emocje towarzyszące tym kompozycjom na swój sposób. To główny cel tego co robię. Staram się zatopić w to co słyszę i wejść w ciało, które męczy się obok".

Violetta Suska:
„Moja kompozycja wynika z refleksji na temat samotności współczesnego człowieka w tłumie. Jest to moje spostrzeżenie na temat tego jak pędzimy, jak bardzo skoncentrowani jesteśmy na sobie i boimy się otworzyć na innych. Stawiam pytanie po co żyjemy i czy warto w ten sposób".

Jacek Tyski:
„Muzyka Czajkowskiego pukała do mojej głowy od dawna. Pokochałem ją tworząc swoją wersję historii
o tragicznej miłości. Mam nadzieję że widzowie zdołają ją odczytać".

Premierze baletu towarzyszyć będzie wystawa fotografii pt. „Emocje" autorstwa Dariusza Pawelca, którą będzie można oglądać na Antresoli Opery Krakowskiej w dniach 29 maja - 14 czerwca 2015 r.

Zdjęcia Dariusza Pawelca pokazują przygotowania tancerzy do premiery baletu, odsłaniając kulisy pracy na sali baletowej. Ważniejsze od póz i baletowych pas stały się dla fotografa emocje, towarzyszące tancerzom, ich poszukiwania, próby uchwycenia tych najszczerszych.

Fotografie pokazują przede wszystkim twarze tancerzy, pełne napięcia, skupienia i koncentracji. Stanowią poruszające obrazy ich emocji, nie zawsze tak dobrze dostrzegalne z perspektywy widowni.

Wystawa otwarta będzie na Antresoli Opery Krakowskiej w dniach 29 maja - 14 czerwca 2015 na godzinę przed rozpoczęciem każdego wydarzenia oraz podczas wszystkich przedstawień.

(-)
Materiał Teatru
28 maja 2015

Książka tygodnia

Trailer tygodnia