Po raz pierwszy na Stadionie Śląskim w Chorzowie

"Rapsodia Śląska" Jana A.P. Kaczmarka zabrzmiała na stadionie

"Rapsodia Śląska" - utwór napisany przez laureata Oskara Jana A.P. Kaczmarka na stulecie powstań śląskich - zabrzmiała w sobotę po raz pierwszy na Stadionie Śląskim w Chorzowie. Wielotysięczna publiczność nagrodziła wykonawców burzliwymi brawami.

Kompozytor powiedział tuż po wykonaniu utworu, że muzyka przenosi nas do lepszego świata. - Nie możemy żyć w gniewie, nie możemy żyć w konflikcie. Musimy być siłą energii, którą dzisiaj u was udało się wyzwolić. Good night and good luck - dodał, żegnając się z publicznością.

Jak mówił podczas piątkowej konferencji prasowej, organizacja takiego koncertu na Stadionie Śląskim to świadoma decyzja, bo duża skala w przypadku takich projektów jet potrzebna.

- Po co budowano w minionych wiekach wielkie świątynie? Bo Bóg kojarzy się z wielkością, a wielka przestrzeń sprzyja uniesieniu. Cieszę się z tej nowej fali śląskiej, z tego budowania nowoczesnego regionu, który nie jest już oparty tylko na jednym elemencie. Ta metropolia ma 4 mln ludzi, a Park Śląski jest większy niż Central Park w Nowym Jorku. To było dla mnie odkrycie - powiedział Jan A.P.Kaczmarek.

W widowisku powstałym na zamówienie samorządu śląskiego z okazji setnej rocznicy wybuchu I Powstania Śląskiego, wystąpiło ok. 300 artystów, wśród nich - Monika Brodka, Iwona Sobotka, Marcin Wyrostek, Janusz Wawrowski, Miuosh, Grubson, Igo oraz Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk". Chór i Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Śląskiej poprowadziła Monika Wolińska.

Swoją premierę w drugiej części koncertu miał też najnowszy, również skomponowany na tę okazję utwór Miuosha pt. "Dom", który wykonał z artystami Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk". - Zespół Pieśni i Tańca Śląsk jest czymś ważnym dla każdego Ślązaka - czy to 60-letniej osoby, czy 15-letniej. Fajnie, że po historii mojej współpracy na scenie z różnymi ludźmi związanymi ze śląską muzyką przez ostatnie dekady trafiłem do źródła - mówił w piątek Miuosh.

Koncert objął patronatem prezydent RP Andrzej Duda. Wydarzenie będzie retransmitowane przez TVP w pierwszych tygodniach września.

Anna Gumułka
Kurier PAP
2 września 2019

Książka tygodnia

Trailer tygodnia

Film balkonowy
Paweł Łoziński
Czy każdy może być bohaterem filmu? C...