Po raz pierwszy w Gdańsku

„Beksiński nieznany" - Gdański Teatr Szekspirowski, Sala Wystawiennicza i Foyer

Zbiór ponad stu prac Zdzisława Beksińskiego - fotografii, fotomontaży i grafik komputerowych - będzie można obejrzeć podczas wystawy artysty w dniach od 5 stycznia do 4 lutego 2018 roku w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim. Wydarzeniu towarzyszyć będą m.in. wykłady multimedialne, prezentacje filmów dokumentalnych o artyście oraz pokazy VR czyli wirtualnej rzeczywistości.

Większość osób kojarzy twórczość Beksińskiego głównie z obrazami pierwszego okresu fantastycznego oraz późnego warszawskiego. Warto jednak pamiętać, że twórca zaczynał od fotografii, a po 1997 roku działał również w obszarze fotomontażu i grafiki komputerowej. I właśnie tę „nieznaną" cząstkę Beksińskiego chcemy pokazać podczas wystawy. Ta galeria prac rzuca nowe światło na postać artysty i jest doskonałym spoiwem całego dorobku artystycznego twórcy. – mówi Ewa Barycka z Fundacji „Beksiński".

Wydarzenie daje niepowtarzalną szansę obejrzenia fotografii (1955-1960), fotomontaży i grafik komputerowych (1996-2004) Zdzisława Beksińskiego. Nowoczesny charakter wystawy oddaje projekt wykorzystujący technologię Virtual Reality (wirtualnej rzeczywistości), który pozwala „wniknąć" w świat stworzony w oparciu o niezwykłą wyobraźnię artysty. Filmy dokumentalne przybliżają sylwetkę Beksińskiego jako człowieka i jako artysty, a dopełnieniem wystawy są wykłady, w skondensowany sposób opisujące jego życie i drogę twórczą.

O wyjątkowości wystawy stanowi szerokie spektrum propozycji - tak samych prac artysty, jak również wydarzeń/pokazów towarzyszących. Tak bogate ujęcie umożliwia poznanie nieznanych dotąd epizodów z życia Zdzisława Beksińskiego oraz nieznanych bliżej obszarów jego aktywności artystycznej. Takiej wystawy nie można przegapić.

20 stycznia 2018 o godz. 16:00 zapraszamy Państwa na biograficzny wykład multimedialny pt. „Beksiński a sztuka współczesna", który odbędzie się w Sali Głównej teatru. Wykład może również zostać poprowadzony dla zorganizowanych grup szkolnych w innym dodatkowym terminie.
Wykład zawiera analizę twórczości Beksińskiego w porównaniu z artystami współczesnymi oraz źródłami inspiracji mistrza. Przeplatany będzie prywatnymi filmami i wypowiedziami Artysty, nagranymi przez pracowników „Fundacji Beksiński". Wykład poprowadzi Ewa Barycka z Fundacji Beksiński – kuratorka wystawy.

Dotychczas wystawa gościła m.in. w Krakowie (UJ), Tarnowie, Kielcach (UJK) Rzeszowie (URz), Toruniu (UMK), Warszawie UW. Wszędzie cieszyła się ogromnym zainteresowaniem. Jak podają organizatorzy, utworzyła się nawet grupa osób, która podąża za „Beksińskim nieznanym" wszędzie, gdzie ma się pojawić.

Zdzisław Beksiński (1929-2005) wybitny artysta współczesny – fotografik, rzeźbiarz, malarz, grafik. Urodzony w Sanoku. Po ukończeniu Architektury na Politechnice Krakowskiej w 1955 roku powraca do rodzinnego miasta. W latach 50. zajmuje się fotografią, następnie rysunkiem, malarstwem, rzeźbą, grafiką, od połowy lat 70. wyłącznie malarstwem. W 1977 roku przeprowadza się z rodziną do Warszawy, gdzie kontynuuje twórczość malarską, a w latach 90. odkrywa grafikę komputerową. Zostaje brutalnie zamordowany w warszawskim mieszkaniu. Bogaty dorobek artystyczny zapisem testamentowym trafia do Muzeum Historycznego w Sanoku, gdzie artysta od lat przekazywał swoje najlepsze prace.

Prezentacja w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim jest częścią ogólnopolskiego tournée wystawy „Beksiński nieznany":
10 listopada – 10 grudnia 2017: Wrocław - Biblioteka Uniwersytecka;
5 stycznia - 4 lutego 2018: Gdańsk - Teatr Szekspirowski;
23 marca – 30 kwietnia 2018: Poznań - Stary Browar Słodownia.

Organizatorzy
Fundacja "Beksiński"
Gdański Teatr Szekspirowski
MUZEUM Historyczne w Sanoku

Miejsce wystawy
Gdański Teatr Szekspirowski, Sala Wystawiennicza i Foyer
ul. W. Bogusławskiego 1
Wernisaż: 4 stycznia 2018 (wstęp na zaproszenia)
Wystawa otwarta będzie codziennie w dniach 5 stycznia – 4 lutego 2018, w godz. 14.00 – 20.00.

Bilety
1) 15 zł - dla osób indywidualnie odwiedzających Wystawę,
2) 12 zł - dla grup zorganizowanych odwiedzających Wystawę (minimum 10 osób),
3) 25 zł - bilet na Wystawę + pokazy w technice VR,
4) 20 zł – Biograficzny wykład multimedialny pt. „Beksiński a sztuka współczesna" - Sala Główna Teatru, (w cenie biletu zwiedzanie Wystawy)
5) 12 zł – dodatkowy wykład multimedialny pt. „Beksiński a sztuka współczesna" dla zorganizowanych grup szkolnych - maks. 60 osób na jednym wykładzie (w cenie zwiedzanie Wystawy)
Uwaga: Każda z osób odwiedzających pokazy VR zobowiązana jest do zakupu biletu na Wystawę.
Bilety dostępne są w kasie GTS, ul. W. Bogusławskiego 1 w Gdańsku oraz online: www.bilety.teatrszekspirowski.pl.

Kuratorzy wystawy:
Ewa Barycka (tel. 508 182 608)
Janusz Barycki (tel. 604 295 993)
fundacja@beksinski.com.pl

(-)
Materiał Teatru
3 stycznia 2018

Książka tygodnia

Teatr plastycznej metafory. Scenografie Jadwigi Mydlarskiej-Kowal
Muzeum Śląskie
Redakcja: Sylwia Ryś, Elżbieta Spadzińska-Żak

Trailer tygodnia