Po raz pierwszy w Operze Krakowskiej

"Piękna Helena" - reż. Rudolf Zioło - Opera Krakowska w Krakowie

27 lutego 2015 Opera Krakowska zaprasza na premierę „Pięknej Heleny” Jacquesa Offenbacha w reżyserii Rudolfa Zioło. Kierownictwo muzyczne nad spektaklem objął Piotr Wajrak, scenografię i kostiumy przygotował Andrzej Witkowski, a nad stroną choreograficzną czuwa Jarosław Staniek.

Krakowska "Piękna Helena" to przedstawienie pełne zaskakujących rozwiązań z współczesną wersją libretta napisanego przez Krzysztofa Czeczota, który nadał mitologicznym skojarzeniom zupełnie nowy wymiar. Akcję spektaklu przeniósł do demokratycznej Polski, a Parys i Helena spotkają się w letnim kurorcie. Libretto przepełnione humorem doskonale współgra z dynamiczną muzyką Offenbacha.

W historii Opery Krakowskiej tytuł gości na afiszu po raz pierwszy.

Przypomnijmy, iż słynna operetka miała swoją prapremierę światową 17 grudnia 1864 w paryskim Théâtre des Variétés. Zaskoczyła widzów odniesieniami do ówczesnych władców, m.in. do Napoleona III i jego żony Eugenii. Były to czasy cesarstwa francuskiego, a operetka wywołała skandal wśród publiczności. Jej popularność rosła z każdym dniem. Przedstawienie doczekało się setki wystawień, a każde z nich odbywało się przy pełnej frekwencji widowni.

Kolejne spektakle „Pięknej Heleny" na krakowskiej scenie odbędą się 28 lutego oraz 1, 3, 6 i 8 marca 2015.

(-)
Materiał Opery
26 lutego 2015

Książka tygodnia

Alef
Państwowy Instytut Wydawniczy
Jorge Luis Borges

Trailer tygodnia