Po raz pierwszy w spektaklu operowym

"Traviata" - reż. Wiesław Ochman - Opera Śląska w Bytomiu

Andrzej Lampert wokalista zespołu PIN debiutuje w partii Alfreda w Traviacie Giuseppe Verdiego, po raz pierwszy w spektaklu operowym 27 lutego 2010 r. o godz. 18.00
Scena Opery Śląskiej w Bytomiu

Andrzej  Lampert. Tenor. Chorzowianin; wokalista, kompozytor, autor tekstów, aranżer i współproducent muzyczny zespołu PIN. Laureat telewizyjnego programu TVP2 Szansa na sukces. Debiutował w zespole Boom Box. Został dostrzeżony w programie telewizji TVN Twoja droga do gwiazd. Studiował w Akademii Muzycznej na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej w Katowicach w klasie śpiewu Renaty Danel. 

W 2008 roku ukończył studia na wydziale wokalno-aktorskim w Akademii Muzycznej w Krakowie, w klasie śpiewu Janusza Borowicza. W 2003  roku założył z przyjaciółmi zespół PIN, z którym w 2005 roku  wystąpił w Debiutach w Opolu - na XLII Krajowym Festiwalu Polskiej Piosenki. W tym samym roku wydał album album pt. 0001 dla wytwórni EMI Music Poland / Pomaton, z którego pochodzą przeboje: Bo to co dla mnie, Odlot aniołów,  2 kwietnia 2005. Kolejny hit, Wina mocny smak, wykonany został podczas Festiwalu Jedynki w Sopocie w 2006 roku.

Koncertował  z zespołem Negro Spirituals & Gospels, Akademickim Zespołem Muzycznym Politechniki Śląskiej. W 2008 roku w duecie z Sarah Brightman nagrał utwór pt. I will be with you, który znalazł się na płycie Symphony.

Wykonawca doskonale czuje się w repertuarze soft rock, pop, a także rewelacyjnie przyjmowany jest przez publiczność śpiewając repertuar klasyczny – operowy i musicalowy. Jego interpretacje utworu Maria Bernsteina czy aria Cavaradossiego z Tosci Pucciniego wzbudzają ogromny entuzjazm melomanów.  Andrzej Lampert w Operze Śląskiej w Bytomiu  wystąpił dwa razy w roku 2009 w zupełnie odmiennym repertuarze - podczas koncertu Ewy Urygi oraz  podczas koncertu z okazji jubileuszu znamienitego tenora Bogdana Paprockiego – legendy polskiej sceny operowej. 

Właśnie wtedy - znany śpiewak Wiesław Ochman - zaproponował mu debiut operowy w partii Alfreda, w wyreżyserowanej przez siebie Traviacie G. Verdiego. Ten wybitny artysta już wcześniej dostrzegł talent i możliwości wokalno-aktorskie Lamperta, bowiem w 2006 r. ufundował specjalnie dla niego pozaregulaminową nagrodę  dla najbardziej obiecującego głosu tenorowego w III Konkursie Wokalnym im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy.  Andrzej Lampert w swoich projektach często łączy klasykę z soft rockiem, twierdząc, iż może śpiewać zarówno rozrywkę,  jak i operę - bez uszczerbku dla żadnej z tych dziedzin.

Kolejne spektakle Traviaty z udziałem Andrzeja Lamperta:
1 marca 2010 g. 18.00  Teatr Śląski w Katowicach
28 października 2010  g. 18.00  Opera Śląska w Bytomiu
30 października 2010 g. 18.00  Opera Śląska w Bytomiu

Grażyna Konieczna
Materiały Opery
17 lutego 2010

Książka tygodnia

Ale musicale! Złote stulecie 1918-2018
Wydawnictwo Marginesy
Daniel Wyszogrodzki

Trailer tygodnia