Po ścieżkach mieszkaniowego labiryntu

"Falowiec" - reż. Jakub Pączek - Teatr Telewizji

We wtorek, 9 listopada br. o godz. 20:00 TVP Kultura i TVP Kultura 2 zapraszają na premierę sztuki Moniki Milewskiej „Falowiec", zrealizowanej w ramach projektu TEATROTEKA. Emisję poprzedzi rozmowa Małgorzaty Niecieckiej-Mac z reżyserem spektaklu Jakubem Pączkiem.

Tytułowy „falowiec" to wybudowany w Gdańsku, jeden z najdłuższych na świecie budynków mieszkalnych. Powstał jako przykład nowoczesnej architektury PRL-u i stał się koszmarnym pomnikiem tego okresu.

Autorką sztuki jest Monika Milewska, a reżyserem spektaklu Jakub Pączek.

W spektaklu wystąpili: Janusz Chabior, Mariusz Jakus, Łukasz Simlat, Marta Malikowska, Andrzej Mastalerz, Magdalena Grąziowska i Grzegorz Mikołajczyk.

„Falowiec" otrzymał wyróżnienie w konkursie zamkniętym na utwór dramatyczny dla TEATROTEKI, rozpisanym przez WFDiF oraz Stowarzyszenie ZAiKS w 2016 roku. Spektakl został wyróżniony także Nagrodą Dziennikarzy, nagrodą dla Najlepszego Tekstu Dramatycznego podczas 3. edycji festiwalu TEATROTEKA Fest w 2019 roku, a rok później nagrodą Platinum Remi w kategorii Independent Shorts - Comedy - Black/Dark na międzynarodowym festiwalu World Fest Houston.

Streszczenie:

Tytułowy „falowiec" to wybudowany w Gdańsku, jeden z najdłuższych w świecie, budynek mieszkalny. Budowany jako przykład nowoczesnej architektury PRL-u, stał się koszmarnym pomnikiem tego okresu.

Główny inżynier, projektant gdańskiego falowca (w sztuce postać fikcyjna) mieszka w najstarszej części budynku. Właśnie spędza samotnie letni urlop w swoim mieszkaniu. Żona go opuściła i wyjechała z dwiema córkami do Niemiec Zachodnich. Któregoś dnia inżynier, nie mając specjalnie nic do roboty, wyrusza na przechadzkę po krętych ścieżkach mieszkaniowego labiryntu, który zaprojektował. Ze zdumieniem odkrywa, że w falowcu nieregularnie zatrzymuje się czas, że przypadkowo "zakrzywiając przestrzeń, zakrzywił czas". Bohater odbywa więc podróż w przyszłość, wysłuchuje niekończących się narzekań i skarg sąsiadów na swoje dzieło, poznaje przy tym najnowszą historię ostatnich czterdziestu lat w Polsce. Staje się świadkiem najważniejszych wydarzeń tego okresu, choć sam jeszcze ich nie przeżył, bo w jego mieszkaniu jest wciąż rok 1975. Sztuka Moniki Milewskiej otrzymała wyróżnienie w konkursie zamkniętym na utwór dramatyczny dla TEATROTEKI, rozpisanym przez WFDiF oraz Stowarzyszenie ZAiKS w 2016 roku.

__

Monika Milewska - autorka tekstu

(ur. 1972) Dramatopisarka, poetka, eseistka i tłumaczka. Ukończyła historię na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie doktoryzowała się w 2000 roku. Jest także absolwentką Szkoły Nauk Społecznych przy Instytucie Filozofii i Socjologii PAN oraz École des Hautes Études en Sciences Sociales w Paryżu. W latach 2002-2008 adiunkt w Instytucie Filozofii i Socjologii PAN w Warszawie. Pracuje jako adiunkt w Zakładzie Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Gdańskiego. Autorka eseistycznych książek: Ocet i łzy. Terror Wielkiej Rewolucji Francuskiej jako doświadczenie traumatyczne (nominacja do Nagrody Nike i stypendium „Polityki") oraz Bogowie u władzy. Od Aleksandra Wielkiego do Kim Dzong Ila. Wydała realistyczno-magiczną powieść o najnowszej historii Polski Latawiec z betonu. Jej debiutem dramaturgicznym była napisana w liceum sztuka Savanarola, którą wydrukował „Dialog", a wystawił Teatr Polskiego Radia. Pisze sztuki teatralne dla dzieci oraz dla dorosłych. Ma na swym koncie także trzy tomiki poetyckie. Jest wielokrotną laureatką ponad dwudziestu konkursów poetyckich i dramaturgicznych, między innymi Czerwonej Róży, Warszawskich Dni Literatury oraz Konkursu na Sztuki dla Dzieci i Młodzieży organizowanego przez Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu. W 2015 roku zdobyła Grand Prix XV Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji „DWA TEATRY" w Sopocie za tekst słuchowiska Podróż na Księżyc. Na festiwalu TEATROTEKA FEST 2019 jej sztuka Falowiec została uznana za najlepszy tekst dramatyczny.

Jakub Pączek - reżyser

(ur. 1984) Reżyser filmowy, absolwent reżyserii filmowej na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach oraz Historii Kościoła na Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie, studiował również Historię Sztuki.

Zrealizował szereg filmów krótkometrażowych według własnych scenariuszy, m.in. Pralka (zwycięstwo w konkursie krótkometrażowym Festiwalu Filmów Komediowych w Lubomierzu 2009 i nagroda dla najlepszej etiudy studenckiej festiwalu KULT OFF KINO w TVP Kultura), Najlepsze kąski na wagonach (nagroda na festiwalu RailFilm w Austrii), Strona A (m.in. nagroda dla najlepszej etiudy - festiwal KAMERA AKCJA Łódź) oraz Rolls of Identity jednominutowy dokument o kulturotwórczej roli papieru toaletowego (nagrodzony m.in. w Brazylii, Chorwacji, Kanadzie, Słowacji i USA). Za reżyserię trzydziestominutowego debiutu fabularnego 128. Szczur otrzymał m.in. nagrodę TVP S.A. na 53. Krakowskim Festiwalu Filmowym. W 2017 roku miał premierę jego pierwszy pełnometrażowy film kinowy Reakcja łańcuchowa. Dla Teatru TV wyreżyserował spektakl Reytan. Druga strona drzwi, którego był także współautorem. Spektakl Falowiec zrealizowany w ramach projektu Teatroteka WFDiF otrzymał Nagrodę Krytyków i Dziennikarzy na festiwalu Teatroteka Fest 2019.

Jacek Kędzierski - autor zdjęć

(ur. 1987) Studia operatorskie ukończył w 2011 roku na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego. Z etiudą Afterparty reprezentował swoją szkołę na Festiwalu Polskich Filmów w Los Angeles w 2010 roku. Realizował krótkometrażowe filmy fabularne i dokumentalne, telewizyjne mini-seriale i filmy promocyjne. Jest autorem zdjęć do wielokrotnie nagradzanych filmów: krótkometrażowego 128. Szczur autorstwa Jakuba Pączka, oraz pełnometrażowego filmu dokumentalnego Jurek w reżyserii Pawła Wysoczańskiego.

„Falowiec" – premiera spektaklu we wtorek, 9 listopada o godz. 20:00 w TVP Kultura i TVP Kultura 2.

(-)
Materiał Teatru
8 listopada 2021
Portrety
Jakub Pączek

Książka tygodnia

Czas zdrajców
Społeczny Instytut Wydawniczy Znak
Marek Krajewski

Trailer tygodnia