Po spacerze zajrzyj do teatru!

"Żyd" - reż. Witold Mazurkiewicz - Teatr Rampa w Warszawie

W połowie maja Teatr Rampa zaprasza widzów na premierę tragikomedii pt. "Żyd" artura Pałygi w reż. Witolda Mazurkiewicza.

Fakt, że w maju pachnie Saska Kępa, jest znany nie tylko z piosenki. Targówek potrafi w tym czasie zakwitnąć równie pięknie. Można to zobaczyć m.in. w Parku Wiecha, który znajduje się tuż przed Teatrem Rampa. Po wiosennej przechadzce warto do niego zajrzeć.

Tym bardziej że Teatr Rampa na 14 maja szykuje premierę na Scenie Kameralnej. Będzie to tragikomedia "Zyd" Artura Palygi w reż. Witolda Mazurkiewicza. Muzykę do spektaklu przygotował Mariusz Bogdanowicz.

Dyrektor szkoły w malej miejscowości chce zaprosić z wizytą jej dawnego mieszkańca - Mojżesza Wassersteina, licząc na to, że uda się namówić gościa na finansowe wsparcie placówki.

Przed wizytą Wassersteina w pokoju nauczycielskim wybucha gorąca dyskusja, w której przewija się wątek skomplikowanej przeszłości polsko-żydowskiej. Pojawiają się też współczesne stereotypy na temat Żydów, które często rodzą zabawne dylematy. Jak przywitać Żyda? Czy podać mu rękę, czy nie? A może zaintonować pieśń? Ale jaką? Co je Żyd? Czy można serwować Żydowi "karpia po żydowsku", a może bigos? Czy mówi się "Żyd" czy "Judejczyk"?

Czy spektakl może zachęcić widzów do dyskusji o przygotowaniu szkoły i nauczycieli do społecznej strony edukacji? Warto sprawdzić to osobiście.

(-)
Dziennik Gazeta Prawna nr 82 - dodatek Kultura
27 kwietnia 2012

Książka tygodnia

Ze szczytów Alp…Dramat i teatr szwajcarski w XX i XXI wieku
Wydawnictwo Uniwerystetu Łódzkiego
Karolina Sidowska, Monika Wąsik

Trailer tygodnia

Kto ukradł jutro?
Olga Ptak
Dlaczego wydałam tę książkę? Bo do ...