Poakażą spektakl w technice hologramowej

45. Przegląd Teatrów Małych Form - Kontrapunkt

Spektakl zrealizowany w technice hologramowej przez włoski zespół "Santasangre" będą mogli zobaczyć w czwartek widzowie 45. Przeglądu Małych Form Teatralnych Kontrapunkt, który trwa w Szczecinie.

"Seigradi. Koncert na głos i muzykę syntetyczną" to muzyczny spektakl światła i wody zrealizowany przez artystów z Rzymu w technice hologramowej. Aktorka Roberta Zanardo występuje na scenie pośród dynamicznej scenografii wytwarzanej techniką hologramową.

- Santasangre ukazuje w jaki sposób wykorzystywane są najnowsze technologie w sztuce, jak kreowana może być przestrzeń teatralna. Taki spektakl by nie powstał jeszcze 25 lat temu, bo technologia na to wtedy nie pozwalała- powiedział PAP Jan Turkowski z rady programowej Kontrapunktu.

- Nie sądzę jednak, że taki właśnie będzie teatr przyszłości. To może być jedna z jego tysięcy twarzy, obok m.in. teatru marionetek, tradycyjnych realizacji szekspirowskich czy ascetycznych w formie monodramów - dodał.

Spektakl, inspirowany Starym Testamentem, Księgą Henocha i Apokalipsą św. Jana, próbuje zinterpretować ze współczesnego świeckiego punktu widzenia pojęcie apokalipsy. Pokazując ewolucję życia twórcy spektaklu wskazują na przyczynę zagłady współczesnego świata - na człowieka. Siła żywiołu wody i światła ukazana jest w holograficznych obrazach, wypełnionych harmonijnie muzyką, śpiewem i ruchem ciała.

Zespół "Santasangre" powstał w 2001 r. w Rzymie. Tworzy go sześciu artystów zajmujących się różnymi dziedzinami sztuki m.in. body art, wideo, instalacjami, eksperymentami muzycznymi. Występ teatru "Santasangre" jest jedną z licznych imprez towarzyszących festiwalowi Kontrapunkt.

W czwartek widzowie będą mogli zobaczyć również spektakle konkursowe: "Kubuś i jego pan" szczecińskiego Teatru Lalek Pleciuga, "Paranoików i pszczelarzy" Teatru Dnia Ósmego z Poznania, "Niech żyje wojna" Teatru Dramatycznego z Wałbrzycha. Zakończenie festiwalu i wręczenie Grand Prix przyznawanego dla najlepszego zdaniem widzów spektaklu w niedzielę.

(-)
PAP
22 kwietnia 2010

Książka tygodnia

Nice, cosie i duchy. Eseje o sztuce
Pewne Wydawnictwo
Michał Krawczyk

Trailer tygodnia

"Powrót" - reż. Michał...
Michał Zdunik
Bywa tak, że odwiedzamy dom rodzinny ...