Początek sezonu u Żeromskiego

"Kpiny i kpinki" - reż. Mirosław Bieliński - Teatr im. Stefana Żeromskiego w Kielcach

Teatr im. Stefana Żeromskiego w Kielcach już w ubiegły weekend rozpoczął nowy sezon artystyczny. Na początek proponowane zostały znane z poprzednich sezonów „Kpiny i kpinki" w reżyserii Mirosława Bielińskiego- kabaretowy spektakl z tekstami Załuckiego i Młynarskiego.

Na pierwszą premierę w Teatrze będzie trzeba trochę poczekać- do końca września kieleccy widzowie mogą nadrabiać zaległości z poprzednich sezonów- zobaczyć będzie można m. in. „Wszyscy chcą żyć", „Szalbierza", „Dzieje grzechu" czy nieśmiertelną „Anię z zielonego wzgórza". Jesienią odbędzie się oficjalna premiera „Kła"-scenicznej adaptacji głośnego filmu greckiego reżysera Yorgos'a Lanthimos'a.

Historia opowiada o trójce dzieci celowo utrzymywanych w więzieniu własnej piadłości przez rodziców- demonicznie władczego, acz kochającego ojca i w zupełności podporządkowaną mu matkę.

Szczęście ich dzieci opierające się na nieświadomości istnienia świata zewnętrznego, zostanie przerwane przez intruza, który pojawi się w domu. Spowoduje to, że wytworzony i kontrolowany przez ojca świat legnie w posadach, co nieuchronnie doprowadzi do tragedii. Premiera zapowiada się szczególnie ciekawie, z tego względu, że w tworzenie spektaklu zaangażowani zostali mieszkańcy Kielc.

W ostatnich dniach na Placu Artystów mieli oni okazje uczestniczyć w swoistym performansie na ich oczach prowadzone były próby spektaklu. Wśród aktorów można było zobaczyć Teresę Bielińską, Dagnę Dywicką, Ewelinę Gronowską, Julię Trembecką, Mirosława Bielińskiego i Dawid Żłobińskiego. Reżyser Bartosz Żurowski i autor adaptacji Marcin Cecko obserwowali reakcje przechodniów licząc na wskazówki odnośnie spektaklu. Taki pomysł na promocję, potęgowany odważnym tematem sztuki niewątpliwie przyciągnie do teatru wiele zaintrygowanych Kielczan.

Premiera: 1 października.

Iga Januchta
Dziennik Teatralny Kielce
24 sierpnia 2016

Książka tygodnia

Wybór opowiadań
Świat Książki
Edgar Allan Poe

Trailer tygodnia

„Tootsie" – reż. Magda...
Magdalena Piekorz
„Tootsie" jest to historia opowiadają...