Poczuć Święta

"Pastorałka dla woła i osła" - reż. K. Brožek - Śląski Teatr Lalki i Aktora "Ateneum" w Katowicach

W katowickim Teatrze Ateneum panuje już świąteczna atmosfera, a to za sprawą sobotniej premiery, czyli "Pastorałki dla woła i osła"

Sztukę Pawła Pawlika wyreżyserował dyrektor artystyczny tej sceny, Karel Brožek. Inscenizacja, przeznaczona dla widzów w każdym wieku, grana jest w żywym planie (choć będą też obsadowe niespodzianki ) i wykorzystuje tradycyjne pastorałkowe motywy i postacie. Głównymi bohaterami przedstawienia są nie tylko tytułowe zwierzęta Wół i Osioł (wędrujące do... raju), ale także Anioł i Diabeł, a przede wszystkim Święta Rodzina, którą poczciwe zwierzaki uratują od zziębnięcia.

Fabuła obfituje w szybkie zwroty akcji i wiele zabawnych momentów, choć mądrze dawkowanego napięcia też nie zabraknie. Zwłaszcza wtedy, gdy zwierzęta wybierają się do kuchni samego króla Heroda.

W spektaklu odnaleźć można wiele nawiązań do śląskiego folkloru i widowisk podwórkowych, a w scenografii Urszuli Kubicz-Fik do malarstwa naiwnego spod znaku Grupy Janowskiej. Muzykę skomponowała Violetta Rotter-Kozera. W "Pastorałce dla woła i osła" wystąpią: Krystyna Nowińska, Ewa Reymann, Aleksandra Zawalska, Marek Dindorf, Piotr Gabriel i Jacek Popławski.

Ten rodzinny spektakl z pewnością nadaje się na oryginalny prezent mikołajkowy. Premiera odbyła się w sobotę 4 grudnia, ale spektakl można też obejrzeć we wtorek i środę o godz. 9.30 i 11.30.

Henryka Wach-Malicka
Polska Dziennik Zachodni
6 grudnia 2010

Książka tygodnia

Tajemnicze dziecko
Wydawnictwo Media Rodzina
E.T.A. Hoffmann (Ernst Theodor Amadeus Hoffmann)

Trailer tygodnia

Miłość do trzech pomar...
Zbigniew Głowacki