Poczuj zapachy z teatralnej "kuchni"

5. ogólnopolska akcja "Dotknij teatru" - Teatr im. Aleksandra Sewruka w Elblągu

Chcesz zajrzeć do teatralnej charakteryzatorni? Chcesz zobaczyć, co kryje się za kulisami? Chcesz zobaczyć, jak aktorzy przygotowują się do premiery? Teraz możesz. Teatr jest na wyciągnięcie ręki i otwiera dla widzów swoją "kuchnię".

"Dotknij Teatru" to ogólnopolska akcja, która trwa od 27 marca do 6 kwietnia. W sumie obejmie blisko 800 wydarzeń: spektakli, happeningów, spotkań, warsztatów. Elbląski teatr jest jednym z 9 koordynatorów regionalnych, przy współudziale m.in. Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie oraz domów kultury w Ornecie, Nowym Stawie, Sztumie, aktywnie włączyły się także elbląskie szkoły, Liceum Plastyczne w Gronowie Górnym, Specjalny Ośrodek-Szkolno Wychowawczy nr 1 i ... Areszt Śledczy.

- Tegoroczna edycja jest ukierunkowana bowiem na środowiska wykluczone lub zagrożone wykluczeniem społecznym - wyjaśnia koordynator akcji "Dotknij Teatru" Tomasz Walczak. - Areszt w Elblągu sam również organizuje spektakle teatralne, a z naszego teatru wypożycza kostiumy. Tym razem jednak to aktorzy przyjdą do osadzonych - kontynuuje. - 5 kwietnia odbędzie się tam Scena przy stoliku. Zaprezentowany zostanie tekst - komediodramat egzystencjalny - pt."Kroki".

Wczoraj w Ratuszu Staromiejskim otwarta została wystawa plakatów Leszka Żebrowskiego.

- Jeden z najciekawszych i najbardziej rozpoznawanych w Europie plakacistów przygotował je specjalnie dla Teatru im. Aleksandra Sewruka - chwali Tomasz Walczak.

Można oglądać plakaty m.in. do spektakli "Mistrz i Małgorzata", "Moralność Pani Dulskiej", "Szklana menażeria" oraz do kolejnych edycji Elbląskiej Wiosny Teatralnej. Wystawa będzie czynna do 6 kwietnia.

To, co ważne dla widzów, 28, 29 i 30 marca będą mogli wybrać się do Sewruka na spektakl "Szalone nożyczki" w promocyjnej cenie 10 zł. Z kolei 30 marca, w ramach Drzwi otwartych, zainteresowani będą mogli zajrzeć za kulisy teatralne. W ubiegłym roku z takiej okazji skorzystało ok. 500 osób.

- Pokażemy wszystkie pracownie, przestrzeń sceniczną i poza sceniczną - zachęca Tomasz Walczak. - Przewodnikami będą m.in. aktorzy Beata Przewłocka i Piotr Boratyński. Osoby zainteresowane obejrzeniem teatralnej "kuchni" zapraszamy w godz. 12-16 (co pół godziny). Warto jednak wcześniej się umówić.

Umówić się, a nawet odebrać zaproszenie w Biurze Obsługi Widza powinni ci, którzy chcą obejrzeć próbę generalną spektaklu "Skąpiec". A taka możliwość podejrzenia pracy aktorów przed premierą będzie 1 i 3 kwietnia. Premiera bowiem odbędzie się 4 kwietnia o godz. 19 i zainauguruje 13. Elbląską Wiosnę Teatralną.

"Dotknij teatru" to także warsztaty i happeningi w szkołach, warsztaty dla nauczycieli, pokazy przedstawień amatorskich.

(-)
Portel
28 marca 2014

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia