Poczytaj mi sztukę

Spotkania z nową dramaturgią dla dzieci i młodzieży

"Dziób w dziób" - to kolejna propozycja Teatru im. Andersena w ramach cyklu "Poczytaj mi sztukę". Na podwórku rządzi, a przynajmniej tak im się wydaje, banda gołębi. Rzeczywistość, którą sobie stworzyli nasi bohaterowie to tylko perspektywa osiedlowego parapetu ale czują, że mają władzę i mogą dyktować warunki. Pewnego dnia jeden z gołębi, Janusz, znika.

Banda oskarża kotkę o porwanie i ukatrupienie jednego z nich. I choć nie mają żadnych dowodów, kotka jest wcieleniem zła i wszystko co najgorsze w życiu gołębia to właśnie wina tego futrzaka. Jako negocjator pomiędzy kotką i gołębiami, w sprawie zniknięcia ich kumpla występuje...mały, słaby ale rezolutki wróbel Przemek. Dziwując się rzeczywistości wokół, próbuje znaleźć kogoś kto go przygarnie i z kim będzie mógł się identyfikować. Nie ważne, czy będą ty wróble, gołębie czy inne ptaki... To właśnie on, ten najmniejszy i najwrażliwszy, ratuje gołębie z opresji i uczy ptaki, czym jest prawda, przyjaźń, oddanie i honor.
Podwórkowy konflikt w końcu zostaje zażegnany ale dalej nie wiadomo co się stało z Januszem...
Dramat został nagrodzony w 24. Konkursie na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży organizowanym przez Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu.

O Autorce:
Malina Prześluga - absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Szkoły Dramatu Tadeusza Słobodzianka w Warszawie. Dramatopisarka, bajkopisarka. Jej dramaty wystawiane są m.in. w Teatrze Baj Pomorski w Toruniu, w Teatrze Animacji w Poznaniu, w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku, Teatrze Polskim w Poznaniu, Teatrze Maska w Rzeszowie, Teatrze Na Woli w Warszawie, w Opolskim Teatrze Lalki i Aktora. Autorka książek dla dzieci: „Ziuzia" i „Bajka i Majka" oraz zbioru bajek „Nowe Bajki". Laureatka Medalu Młodej Sztuki 2012, a także wielu nagród i wyróżnień w Konkursie na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży organizowanym przez Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu, drugiej nagrody na 9. Ogólnopolskim Przeglądzie Monodramu Współczesnego w 2011 roku oraz nagrody za tekst dramatyczny „Chodź na słówko" w 19. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej. Laureatka VI edycji Metafor Rzeczywistości 2013: nagroda jury (ex aequo), nagroda dziennikarzy i nagroda publiczności za dramat: "Kwaśne mleko".

O projekcie:
"Poczytaj mi sztukę" to cykl spotkań z nową polską dramaturgią skierowaną do dzieci i młodzieży. W trakcie każdego wydarzenia aktorzy Teatru Andersena oraz zaproszeni goście odczytają tekst kolejnej sztuki. W spotkaniach biorą udział autorzy sztuk, którzy w formie warsztatu z widzami przybliżą nam trudności oraz zalety fachu dramaturga. Zapytamy czego oczekuje dzisiejsza młoda widownia, czy język, tematy i forma proponowanych sztuk spełniają ich oczekiwania, czy może jest to kolejna bariera w kontakcie widz-teatr. Nasz cykl kierujemy przede wszystkim do nauczycieli, pedagogów, bibliotekarzy, instruktorów teatralnych czyli tych, którzy razem z nami kreują program wychowania teatralnego młodych widzów.

Prowadzenie cyklu: Daniel Arbaczewski.

Bilety wstępu do kupienia w kasie Teatru im. H.Ch. Andersena w cenie: 1zł
Kasa biletowa czynna od poniedziałku do piątku w godz. 9.00 – 16.00 oraz na 2 godziny przed spektaklem. Tel. 81-532 32 25

(-)
Materiał Teatru
18 kwietnia 2014

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia