Poczytaj mi sztukę - spotkania z nową dramaturgią

"Komplementy" Przemysława Wechterowicza

Serdecznie zapraszam naszych dużych i małych widzów , na pierwsze po wakacjach spotkanie z cyklu “Poczytaj mi sztukę”. Tym razem aktorzy Teatru im. H. Ch. Andersena w Lublinie i zaproszeni artyści przeczytają sztukę “Komplementy” autorstwa Przemysława Wechterowicza.

Historia niezwykłej przyjaźni Zająca i Wilka, która przyprawi o zawrót głowy wszystkich mieszkańców lasu. Historia, którą w najbliższy czwartek przedstawimy państwu w postaci tekstu sztuki została wcześniej wydana w postaci picturebook – a przez wydawnictwo Alegoria pod tym samym tytułem.

O SZTUCE:
Najprościej mówiąc, jest to historia o sąsiadach. Trochę przez przypadek, trochę przez nierzetelnego agenta od nieruchomości Wilk i Zając zostają sąsiadami. Sierść się na nich jeży przez taki obrót sprawy. I jak to w takich wypadkach bywa zaczyna się ostra wymiana zdań. Nasi bohaterowie, zupełnie przez przypadek, zamiast obrzucać się inwektywami celują do siebie komplementami. Od jednego miłego i wyszukanego zdania do drugiego i tak rusza lawina nie do powstrzymania. Zamiast wyzwisk słyszymy: mój wielce czcigodny sąsiedzie, światło moich oczu, twoje słowa są niebiańskim miodem dla mych uszu (w ten deseń) itd. itp. i tak przez cały rok. A dalej? Dalsze losy naszych bohaterów poznacie już w czwartek.

O AUTORZE
PRZEMYSŁAW WECHTEROWICZ: rodowity szczecinianin mieszkający w Warszawie, szczęśliwie żonaty, ojciec dzieciom. Zaczynał od poezji, obecnie pochłonięty tworzeniem książek obrazkowych dla dzieci i dorosłych. Debiut: „Wielkie marzenia" (2008). „Mrówka wychodzi za mąż", „Opowieść o chłopcu, który chciał zostać delfinem, czaplą, wyżłem i... stonogą", „Komplementy" to tylko niektóre opublikowane tytuły. Jego książki tłumaczone były na język chiński, francuski, koreański, niemiecki, portugalski i włoski. Trzykrotnie wyróżniony w konkursie literatury dziecięcej im. Haliny Skrobiszewskiej, dwukrotnie nominowany do nagrody literackiej polskiej sekcji IBBY, jednokrotnie uhonorowany Nagrodą Literacką m.st. Warszawy.
Blog autora: http://wechterowicz.blogspot.com/

O PROJEKCIE:
POCZYTAJ MI SZTUKĘ cykl spotkań z nową polską dramaturgią skierowaną do dzieci i młodzieży. W trakcie każdego wydarzenia aktorzy Teatru Andersena oraz zaproszeni goście odczytają tekst kolejnej sztuki. W spotkaniach biorą udział autorzy sztuk, którzy w formie warsztatu z widzami przybliżą nam trudności oraz zalety fachu dramaturga. Zapytamy czego oczekuje dzisiejsza młoda widownia, czy język, tematy i forma proponowanych sztuk spełniają ich oczekiwania, czy może jest to kolejna bariera w kontakcie widz-teatr. Nasz cykl kierujemy przede wszystkim do nauczycieli, pedagogów, bibliotekarzy, instruktorów teatralnych czyli tych, którzy razem z nami kreują program wychowania teatralnego młodych widzów.

Prowadzenie cyklu: Daniel Arbaczewski.
Projekt realizowany w ramach otrzymanego na ten cel stypendium z budżetu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

(-)
Materiał Teatru
12 września 2014

Książka tygodnia

ADAPTACJA. Skrzynka z narzędziami
Akademia Teatralna im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie
Marta Miłoszewska

Trailer tygodnia