Pod skrzydłami Orła Białego

6. Europejski Festiwal im. Jana Kiepury

Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego wystąpił na Europejskim Festiwalu im. Jana Kiepury w Krynicy-Zdroju.

W Pijalni Głównej około 150 wykonawców zaprezentowało się w koncercie pt. "Pod skrzydłami Orła Białego". Zespół działa od ponad 60 lat. Jego zalążki powstały w Sielcach nad Oką w roku 1943. Przez długie lata poprzedniego systemu wojskowi artyści nie mogli - bez ingerencji tzw. czynników politycznych - kształtować programów. Tak jak wymazywano z historii wiele niewygodnych dla PRL faktów, podobnie było z muzyką i pieśnią. Po roku 1989 sytuacja się zmieniła. Od tej pory chór, orkiestra, balet i soliści prezentują wszystko, co najlepsze w tradycji muzycznej wojska. 

W środowy wieczór barwne widowisko zamieniło się w lekcję historii i śpiewania. Publiczność odbywała podróż przez wieki. Wielkie wrażenie zrobiła "Bogurodzica" odśpiewana przez wojów spod Grunwaldu. Balet oklaskiwany był m.in. za poloneza "Witaj królu" i krakowiaka. Usłyszeliśmy m.in. słynnego "Kurdesza nad kurdeszami", "Mazurka Trzeciego Maja", "Warszawiankę, "Pierwszą Brygadę".

(PG)
Dziennik Polski
22 sierpnia 2008

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia

Ballady i romanse
Gabriel Gietzky
Cóż może być bardziej romantycznego, ...