Pod znakiem rozmów, filmu, muzyki i tańca

34. Malta Festival 2024 - Poznań: 07.09 - 15.09.2024 - wzmacnia kobiety

Niedziela 8.09.2024, czyli drugi dzień 34. Malta Festival upłynął pod znakiem rozmów, pokazów filmowych, muzyki oraz tańca. W zależności od tego, czego chcielibyśmy doświadczyć, program obfitował w naprawdę mocne punkty.

W niedzielny poranek już od godziny 10:00 czekały na odbiorców festiwalu atrakcje takie, jak luminarium Timisien (Architects of Art), hatha joga w Polskim Teatrze Tańca czy warsztaty dla małych ogrodników w Strefie Zielonej Energii. O godzinie 12:00 natomiast można było wraz Little Amal (The Walk Productions, Handspring Puppet Company) i Project Elimu wziąć udział w tanecznym happeningu na Starym Rynku, dodatkowo okraszonym muzyką w wykonaniu Brass Federacji.

Także o godzinie 12:00 w Centrum Festiwalowym w Atrium UAP odbyło się poprowadzone przez Michała Nogasia spotkanie z tureckim noblistą w dziedzinie literatury Orhanem Pamukiem. Autor w krótkiej, wprowadzającej rozmowie opowiedział o wrażeniach po obejrzeniu opery na podstawie jego powieści „Nazywam się Czerwień". Następnie głos otrzymała publiczność, która nie szczędziła cierpliwie odpowiadającemu pisarzowi pytań tak o operę, jak i warsztat pisarski, czy inne niż operowe realizacje jego twórczości. Niewątpliwie to wyczekiwane wydarzenie było nie lada gratką dla czytelników.

W Kinie Muza o godzinie 14:00 uczestnicy festiwalu mieli możliwość obejrzenia pokazu „Soul Sisters. Przebudzenie" - opowiadającego o kobiecej duchowości serialu dokumentalnego autorstwa Dominiki Kulczyk. Po pokazie publiczność miała okazję spotkać się z autorką oraz gościniami Amandą Edmiston i Małgorzatą Daniło-Gorlewicz – prowadzącą rozmowę była Bianka Zalewska. Również w tym miejscu o godzinie 17:00 miał miejsce pokaz filmu „Jestem postacią fikcyjną" (reżyseria: Arkadiusz Bartosiak), będącego dokumentalnym portretem Andrzeja Seweryna. Po projekcji spotkanie z aktorem poprowadził Michał Merczyński.

Na godzinę 17:00 przypadała także pora spektaklu „Il Cimento dell'Armonia e dell'Inventione" (pol. „Spór między harmonią a wyobraźnią"), którego twórcami są: Anne Teresa De Keersmaeker, Radouan Mriziga / Rosas, A7LA5. To trwające 1,5 godziny show jest nie tylko wirtuozerią w zakresie choreograficznym, ale także niezwykle wnikliwą taneczną ilustracją przemyśleń i refleksji na temat natury i tego, jak zmienia się klimat. Tancerze łącząc i przeplatając różne style tańca, tworzą w takt muzyki Vivaldiego wybitnie sugestywny i zapadający w pamięć obraz pór roku, które coraz bardziej tracą swój linearny charakter, a ich elementy występują w chwilach, które teoretycznie należą do innego czasu, co zostaje zaznaczone przez wkradający się w układy choreograficzne chaos. Nic dziwnego, że tak ważny i wyjątkowy pokaz został nagrodzony przez publiczność owacją na stojąco.

Jeśli komuś było mało tanecznych wrażeń i po obejrzeniu wspomnianego wyżej przedstawienia poczuł potrzebę ruszyć do tańca, już o godzinie 17:00 miał szansę za sprawą „Dotyk za dotyk. Dansing" w koncepcji i choreografii Katarzyny Sikory wziąć udział w dansingu w Klubie Tama. Następnie można było udać się do Klubu Festiwalowego, gdzie swoim DJ setem w rytmie tech house'u i electroclashu dzielił się z publicznością Tiga.

O godzinie 21:00 w Klubie Tama natomiast rozpoczął się koncert zespołu Kerala Dust łączącego w swojej twórczości elektroniczne brzmienia z dynamicznym rockiem. Muzycy od pierwszych taktów porwali do tańca zgromadzoną publiczność, która entuzjastycznie reagowała na nowe kompozycje. Mimo panującej w klubie naprawdę gorącej atmosfery, grupa zeszła ze sceny dopiero po kilkukrotnych bisach, których głośno domagali się zachwyceni występem, roztańczeni fani.

To nie były jednak jedyne rzeczy, których można było doświadczyć w festiwalową niedzielę. O godzinie 17:00 w Strefie Zielonej Energii w Parku Starego Browaru prezentował się Resort Komedii ze „Spektaklem Improwizowanym". O godzinie 18:00 w Klubie Festiwalowym można było obejrzeć monodram Katarzyny Kołeczek „Co modna pani wiedzieć powinna", a od godziny 22:00 czekało na chętnych Silent Disco na Placu Wolności.

Agata Kostrzewska
Dziennik Teatralny Zielona Góra
10 września 2024

Książka tygodnia

Musical nieznany. Polskie inscenizacje musicalowe w latach 1961-1986
Wydawnictwo Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie
Grzegorz Lewandowski

Trailer tygodnia