Podczas festiwalu "Albertiana" wręczono Medale św. Brata Alberta

Wyróżnieni na "Albertianie 2012"

Osoby działające na rzecz niepełnosprawnych - aktor Emilian Kamiński, ks. Wiesław Balewski, psycholog Joanna Krupska i inżynier-konstruktor Lech Jacek Golczyński - otrzymały w poniedziałek w Krakowie Medale św. Brata Alberta za rok 2011.

Medale wręczono w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie podczas XII Ogólnopolskiego Festiwalu Twórczości Teatralno-Muzycznej Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie Albertiana 2012.

Emilian Kamiński został uhonorowany za działalność charytatywną na rzecz osób najbardziej potrzebujących oraz za organizację przedstawień teatralnych z udziałem osób niepełnosprawnych.

Ks. Wiesław Balewski, michalita z Pawlikowic koło Wieliczki, otrzymał medal za opiekę duszpasterską nad osobami niepełnosprawnymi oraz za propagowanie ideałów Ruchu "Wiara i Światło". Z powodu choroby medal w jego imieniu odebrała siostra i jeden z niepełnosprawnych podopiecznych.

Joanna Krupska z Warszawy, współzałożycielka Ruchu "Wiara i Światło" oraz Związku Rodzin "Trzy plus", została nagrodzona za "uwrażliwianie społeczeństwa na potrzeby osób niepełnosprawnych i rodzin wielodzietnych oraz propagowanie ideałów Ruchu +Wiara i Światło+".

Lecha Jacka Golczyńskiego uhonorowano za wieloletnią działalność na rzecz rodzin osób niepełnosprawnych. Pracą charytatywną zajmuje się on od lat 70. ubiegłego wieku, był m.in. współinicjatorem powołania pierwszej w Polsce pozarządowej organizacji zrzeszającej rodziców dzieci niepełnosprawnych.

Emilian Kamiński ocenił, że medal przyznano mu trochę na wyrost, będzie on asumptem do nowych przedsięwzięć na rzecz dzieci niepełnosprawnych i wykluczonych społecznie w jego stołecznym teatrze Kamienica. Lech Jacek Golczyński zadedykował swój medal "wszystkim, którzy pomagają rodzinom osób niepełnosprawnych w ich codziennym, niełatwym życiu".

Do laureatów i uczestników Albertiany przesłanie skierowała para prezydencka Bronisław i Anna Komorowscy. "Cieszymy się, że nie brakuje w naszym kraju ludzi, którym bliskie jest przesłanie św. Alberta Chmielowskiego +Być dobrym, jak chleb" - napisali w specjalnym liście.

"Swoją szlachetną postawą dają państwo piękne świadectwo wielkiego serca i otwartości na potrzeby drugiego człowieka" - oceniła para prezydencka.

Według Bronisława i Anny Komorowskich, odbywający się po raz 12. festiwal Albertiana, prezentując artystyczne możliwości i talenty osób niepełnosprawnych, daje im nie tylko radość tworzenia sztuki, ale i okazję do przeżywania wzruszeń towarzyszących publicznym występom.

W eliminacjach regionalnych do Albertiany wzięły w tym roku udział 62 zespoły teatralne i 26 solistów z 72 ośrodków w całej Polsce. Na Dużej Scenie Teatru im. Słowackiego - jak co roku - zaprezentowali się zdobywcy pierwszych miejsc: pięć zwycięskich zespołów teatralnych oraz pięciu najlepszych solistów. Na widowni zasiedli również laureaci drugich i trzecich miejsc.

W czasie festiwalu odbyła się prapremiera najnowszego spektaklu Teatru Radwanek, w którym występują podopieczni Fundacji Anny Dymnej "Mimo Wszystko". Zaprezentowali oni przedstawienie pt. "Piekarenka Brata Alberta".

Opowieść o Adamie Chmielowskim, artyście malarzu, który porzucił malarstwo, aby pomagać osobom bezdomnym i biednym, wyreżyserowała Anna Dymna. Autorką scenariusza jest Marta Guśniowska. Jak co roku, swoich głosów bohaterom przedstawienia użyczyli aktorzy Starego Teatru w Krakowie: Anna Dymna, Aldona Grochal, Ewa Kaim, Beata Paluch-Zarycka, Anna Radwan, Roman Gancarczyk, Krzysztof Globisz, Adam Nawojczyk i Zbigniew Ruciński.

Ogólnopolski Festiwal Twórczości Teatralno-Muzycznej Osób Niepełnosprawnych Albertiana jest organizowany przez Fundację Anny Dymnej "Mimo Wszystko" i Fundację im. Brata Alberta.
"Podczas festiwalu Albertiana wręczono Medale św. Brata Alberta"

(-)
PAP
14 marca 2012

Książka tygodnia

Wybór opowiadań
Świat Książki w Warszawie
Edgar Allan Poe

Trailer tygodnia

Zielona granica
Agnieszka Holland
Po przeprowadzce na Podlasie psycholo...