Podóż w czasie i w przestrzeni

Happening "San Francisco Bus" w Krakowie

On Off Teatr Psychodelii Absolutnej zaprasza 6 maja o godz. 12 na Wydarzenie Happeningowo - Teatralno - Multimedialne "Jechać Chcę Do San Francisco". Będzie to jedyne w swoim rodzaju i niepowtarzalne wydarzenie artystyczne łączące happening, teatr, film i multimedia - podczas którego widzowie zostaną zaproszeni w niezwykłą podróż w czasie i przestrzeni

Motywem przewodnim wydarzenia jest ukazanie miejsc, postaci i wydarzeń łączących Kraków i San Francisco - jeżeli nie bezpośrednio to na pewno w formie różnych okoliczności, miejsc, sytuacji, spotkań oraz inspiracji. Widzowie i zaproszeni goście po obejrzeniu happeningu rozpoczynającego akcję zaproszeni zostaną do tajemniczego wehikułu, którym udadzą się w podróż do San Francisco. W roli wehikułu wystąpi zabytkowy, specjalnie zaaranżowany autobus w stylu retro, co jest bezpośrednim nawiązaniem do specyfiki komunikacji miejskiej San Francisco, którą w dużej mierze stanowią zabytkowe autobusy z lat 50-tych XX wieku.

Początek: Muzeum Inżynierii Miejskiej - ul. Św.Wawrzyńca 15

1
Na początku plac wokół wehikułu zamieni się na chwilę w jedną z malowniczych uliczek San Francisco. Na dobry początek widzowie obejrzą krótki, happeningowy spektakl w zabawnej konwencji buffo inspirowany tekstem Cole Portera i muzyką braci Gershwin.
Cole Porter to kompozytor i zarazem autor tekstów piosenek, przeważnie wchodzących w skład jego odnoszących ogromne sukcesy musicali.

2
Następnie każdy otrzyma specjalny bilet, a urocze stewardesy zaproszą wszystkich do środka wehikułu
Po zajęciu miejsc - wszyscy obejrzą teledyski do piosenki Scotta McKenziego "San Francisco", która stała się inspiracją tytułu wydarzenia.
Teledyski te łączą tradycję z nowoczesnością i historię San Francisco z jego teraźniejszością.
Proszę zapiąć pasy, wyruszamy

3
W czasie naszej podróży w czasie i przestrzeni - odbędzie się krótki spektakl teatralny inspirowany utworem Czesława Miłosza pt.: "Widzenia nad zatoką San Francisco" w nieco niecodziennej formie.

Jesienią 1960 roku Czesław Miłosz wyjechał do Berkeley na zaproszenie Uniwersytetu Kalifornijskiego, a otrzymawszy po kilku miesiącach stanowisko profesora języków i literatur słowiańskich, osiadł w Stanach Zjednoczonych na stałe. Wydane w 1969 roku Widzenia nad Zatoką San Francisco są swoistym eseistycznym podsumowaniem kilkuletnich doświadczeń i obserwacji wyniesionych z pobytu w Ameryce. Głównym bohaterem książki jest właśnie Ameryka drugiej połowy lat sześćdziesiątych oglądana oczami emigranta, przybysza z Europy. Na kulturę i cywilizację amerykańską Miłosz patrzy z mieszaniną fascynacji i lęku, dostrzegając przenikliwie jej kulturowe słabości i zaniechania, a także ideologiczne zauroczenia, widoczne choćby w uniwersyteckim środowisku Berkeley podczas rewolty studenckiej 1968 roku. Jest zawsze, socjologiczna obserwacja i obyczajowy konkret służą Miłoszowi za podstawę do formułowania pytań o wymiarze uniwersalnym, te zaś układają się w formę wielowymiarowej, oryginalnej medytacji nad powinnością i losem dwudziestowiecznego intelektualisty.

4
Podczas kolejnego punktu programu wehikuł zamieni się w mobilną salę kinową.
Wszyscy widzowie obejrzą projekcję multimedialna, którą stanowić będą filmy będące wirtualną podróżą do San Francisco i w okolice miasta.
Publiczność obejrzy codzienne życie mieszkańców, obiekty architektury i przyrody widziane okiem kamery turysty przybywającego w to niezwykłe miejsce.

Kolejnym punktem wydarzenia będą wizualizacje, których tematem będą atrakcje turystyczne i kulturalne San Francisco. Widzowie obejrzą zabytki San Francisco oraz - za pomocą filmu - udadzą się w wirtualną przejażdżkę tramwajem linowym Cable Car.
Widzowie obejrzą między innymi:
Most Golden Gate ("Złote Wrota"),
City Lights Booksellers & Publishers
Ulica Lecha Wałęsy
Misja Dolores (1776 r.)
Fortyfikacje Castillo de San Joaquin i dom komendanta (koniec XVIII w.),
Fontanna "Lotta\'s Fountain",
Kościół NMP (St. Mary\'s Church),
Haight-Ashbury - centrum ruchu hippisowskiegoi Summer of Love z połowy lat 60.
Lombard Street na osiedlu Russian Hill - znana jako "najbardziej poskręcana ulica na świecie",
The Castro - centrum ruchu LGBT w latach 70.
Pacific Heights
Union Square i okolice,
Pier 39,
Chinatown,
Little Italy,
Coit Tower,
Cable Car Museum,
Golden Gate Park,
Muzeum Sztuki Współczesnej w San Francisco (SF MOMA),
Transamerica Pyramid

Podczas projekcji przewidujemy mały poczęstunek w iście amerykańskim stylu

5
Po części filmowo - multimedialnej wehikuł na kilka chwil zamieni się w scenę California Theatre, a na pokład wsiądzie sama Helena Modrzejewska. Dokona ona otwarcia wystawy zdjęć związanych z historią i teraźniejszością miasta San Francisco oraz reprodukcji jej korespondencji z okresu pobytu i występów w San Francisco. Oczywiście wystawa odbędzie się we wnętrzu wehikułu, ale zdjęcia i postery będą umieszczone w taki sposób, aby były one doskonale widoczne dla przypadkowych przechodniów.

6
Następnie wehikuł uda się w okolice Teatru im. Juliusza Słowackiego, gdzie widzowie opuszczą jego pokład i udadzą się do gmachu Teatru , który w czasach Modrzejewskiej nosił nazwę Teatru Miejskiego. Widzowie zwiedzą teatr w towarzystwie przewodnika a następnie udadzą się do foyer, gdzie Helena Modrzejewska wygłosi fragmenty jednego ze swoich słynnych monologów. Warto dodać, że to właśnie w foyer Teatru Miejskiego (Teatru im. J.Słowackiego) miało miejsce pamiętne pożegnanie się artystki z polską publicznością.

Helena Modrzejewska, która jako gwiazda o statusie wybitnej aktorki polskiej i jednej z najwybitniejszych w Europie, w 1876 roku wyjechała do Stanów Zjednoczonych. Po intensywnej nauce języka, w 1877 roku debiutowała - jako Helena Modjeska - na deskach California Theatre w San Francisco. Po raz kolejny rewelacyjna rola Adrianny Lecouvreur przyniosła jej szczęście. Sienkiewicz pisał o występie koleżanki - "wzięcie szturmem Ameryki".

Podczas jazdy wehikułu oczywiście nie zabraknie także amerykańskiej muzyki.

W czasie trwania akcji wehikuł zatrzymywał się będzie na przystankach i w innych wyznaczonych miejscach, gdzie odbywać się będą scenki happeningowe wciągające w akcję przypadkowych przechodniów. Wystąpią klauni i mimowie. Będzie żonglerka, kolorowe flagi, baloniki i dmuchane bańki.

(-)
Materiały Organizatorów
4 maja 2011

Książka tygodnia

Wybór opowiadań
Świat Książki
Edgar Allan Poe

Trailer tygodnia

Zielona granica
Agnieszka Holland
Po przeprowadzce na Podlasie psycholo...