Podróż do ludzkiego wnętrza

"Anty-Edyp" - reż. Barbara Wysocka i Michał Zadara - Teatr Polski w Warszawie

Na scenie Teatru Polskiego odbędzie się premiera nietypowego spektaklu "Anty-Edyp" przygotowanego przez Barbarę Wysocką i Michała Zadrę

Podstawę literacką spektaklu stanowią fragmenty tragedii Sofoklesa "Król Edyp", pisma Freuda o Edypie oraz cytaty z książki "Anty-Edyp" Gillesa Deleuze\'a i Felixa Guattariego.

Na scenie znajdują się aktorka w ósmym miesiącu ciąży oraz dwóch lekarzy, którzy wykonują USG serca matki i USG płodu. Przenikające się rytmy bicia serca matki i dziecka stają się podstawą dla muzyki tworzonej przez trzech muzyków - Leszka Lorenta (perkusja), Michała Górczyńskiego (klarnet) i Jacka "Budynia" Szymkiewicza (bas).

Barbara Wysocka i Michał Zadara tworzą portret człowieka, który od urodzenia, a nawet już przed urodzeniem jest uwikłany w mechanizmy społeczne, którego los - jak wierzyli Grecy - już dawno został przesądzony, lub też - jak uważają Deleuze i Guattari - który ma nieograniczone obszary wolności, jeśli się wyzwoli z opresyjnych relacji społecznych.

Jest to bezprecedensowa podróż do wnętrza człowieka, przez krainy filozofii, medycyny i sztuki. Człowiek jako podmiot i przedmiot filozofii tu i teraz, ludzkie ciało jako instrument muzyczny. "Anty-Edyp" wpisuje się w długą tradycję badań medycznych, będących inspiracją dla sztuki. "Anty-Edyp" to powrót do źródeł teatru (tragedia grecka) i do źródeł życia.

Spektakl "Anty-Edyp" odbędzie się w Tatrze Polskim w Warszawie cztery razy: 18, 19, 20 i 21 listopada 2010 roku.

(-)
Culture.pl
16 listopada 2010

Książka tygodnia

Niebieska Księga z Nebo
Wydawnictwo Pauza w Warszawie
Manon Steffan Ros

Trailer tygodnia

Napój miłosny
Jitka Stokalska
Opera na Zamku w Szczecinie zaprasza ...