Podróż emocjonalna

6. Ponoworoczne Konfrontacje Teatralne POKOT

Dzień trzeci Ponoworocznych Konfrontacji Teatralnych był zwieńczeniem, trwającej od piątku, imprezy. Był to jednocześnie dzień obfitujący w dalsze propozycje teatralne. Nie zabrakło żywiołowo okazywanych emocji oraz dyskusji interpretacyjnych.

Na scenie gorzowskiego teatru pojawiło się dziesięć różnych przedstawień, zarówno pod względem tematycznym, jak i rozwiązań formalnych. Mogliśmy śmiać się z „Serenady”, w której dość nieporadny kogut, próbował poskromić swoje kury. Dodamy, że z dość miernym skutkiem. Doświadczyliśmy utraty ukochanego mężczyzny, jak bohaterka „Szesnastu sekund szczęścia”. Zachwycaliśmy się piękną, bajkową scenografią przedstawienia „Magia czasu” oraz jego uniwersalnym apelem. Spektakl nawoływał do tego, by „trwonić” swój czas z  bliskimi wyłamując się powszechnej pogoni za dobrami materialnymi pomijając międzyludzkie relacje.

Mieliśmy także okazję zobaczyć współczesną wersję „Czerwonego kapturka”, który zamiast interesować się babcią, wyruszył na poszukiwanie księcia, oczywiście z bajki. Razem z bohaterami „Siewcy” powróciliśmy do pierwszych miłosnych doświadczeń, w żywiołowych rytmach muzyki tworzonej na scenie. „Inwersja”, teatr tańca, doprowadził do wielu twórczych sporów interpretacyjnych. „Symfonia życia” zachwyciła świeżością, pierwotną czystością i prostotą przekazu. Bawiliśmy się z teatrem performensu „Fruu”, który postawił na bliski kontakt z widownią dając jej możliwość bezpośredniego wpływu na przedstawienie. Razem z „Pika Pika” rozważaliśmy problem wiary, religii i Boga. „Niebytubeton” postawił nas natomiast przed problemem sensu życia w środowisku industrialnym.

Zajęliśmy się więc w dzisiejszym dniu prawie wszystkimi problemami dotykającymi naszego życia. Teatr prowadził nas przez kolejne tematy i emocje. Jednakże pomimo wspaniałej wspólnej zabawy, tradycji musiało stać się zadość – trzeba było wybrać zwycięzców. Po burzliwych naradach werdykt jury brzmiał następująco:

Nagroda główna:
„PiiP” – „Niebytubeton”

Laureaci:
„Proforma” – „Strumień”
„Ponievash” – „Mojość”
„Łośno-Głośno” – „Symfonia życia”
„Teatr na piętrze” – „Toksyny”

Wyróżnienia:
„zŁośniaki” – „Magia czasu”
„Prawie profesjonalni” – „Piaskownica”
„BólWers” – „Poczwarkarnia”

„Teatr Trach!” – „Koralina” otrzymał nagrodę specjalną w postaci tygodniowej promocji na stronach Dziennika Teatralnego.

Nagrodzonym gratulujemy wygranych, a wszystkim uczestnikom POKOTu dziękujemy za wspaniałą zabawę, ogromną energię i wiele wspólnych emocji.

Barbara Koc
Dziennik Teatralny
17 marca 2014

Książka tygodnia

Alef
Państwowy Instytut Wydawniczy
Jorge Luis Borges

Trailer tygodnia