Podróż przez życie

"Konferencja ptaków" - reż. Ondrej Spišák - Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy

Teatr Modrzejewskiej w Legnicy przedstawia spektakl na podstawie poematu sufickiego poety Fariduddina Attara w adaptacji Petera Brooka i Jeana-Claude Carrière'a.

Motywem przewodnim jest wędrówka ptaków przez Siedem Dolin w poszukiwaniu ich króla Simurga. Na tym tle przedstawione są krótkie opowiadania, które w literaturze perskiej są zwane masnawi. W tych historiach pojawiają się m. in.: król, niewolnik, księżniczka i wiele innych postaci. Po zaprezentowaniu kolejnych opowieści, ptaki dalej kontynuują podróż. Wiele z nich nie ma siły dalej lecieć. Cel wydaje się daleki i nieosiągalny. Czy uda im się do niego dotrzeć?

Jest to spektakl o charakterze mistyczno-filozoficznym. Widzowie są zachęceni do refleksji nad wędrówką przez swoje własne życie. Czy można się poddać i nie lecieć dalej? Czy lepiej za wszelką cenę kontynuować podróż? Chęć spotkania z królem Simurgiem to alegoria celów, do których dążymy.

Pod względem inscenizacyjnym jest to bardzo piękny spektakl. Zachwyca muzyka, scenografia oraz wykorzystanie całej przestrzeni teatru. Ruch sceniczny jest skomponowany z ciekawy sposób. Dodatkowo każdy z widzów dostaje rekwizyt, który pozwala poczuć się jak ptak biorący udział w wędrówce. Wydaje się jednak, że pod względem aktorskim spektakl mógłby być bardziej dopracowany. Wprawdzie jest zauważalna inspiracja teatrem Petera Brooka i technikami improwizacyjnymi, aczkolwiek integracja zespołu oraz jego skupienie mogłyby osiągnąć wyższy poziom.

,,Konferencja ptaków" to przedstawienie, które daje ukojenie oraz odpoczynek od spraw życia codziennego. Jest doskonałą okazją do zastanowienia się nad sensem i celem wędrówki każdego z nas.

Adrian Walkus
Dziennik Teatralny Wrocław
9 marca 2015

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia