Podsumowanie

10. Wielka Parada Smoków, Kraków, 5-6 czerwca 2010

Tysiące widzów oglądało X Jubileuszową Wielką PGNiG Paradę Smoków!
W pierwszy czerwcowy weekend 5-6.06.2010 r. Kraków opanowały Smoki. To wszystko za sprawą organizowanej przez Teatr GROTESKA X Jubileuszowej PGNiG Wielkiej Parady Smoków - imprezy, która już na stałe wpisała się w tradycję corocznych wydarzeń w mieście Kraka

Dopisała pogoda i dobre nastroje, na ulice wyległy tłumy spragnionych wspólnej zabawy krakowian i turystów: tysiące animatorów smoków, przebierańców i jak zwykle entuzjastycznie nastawionych widzów.  W wyśmienitej atmosferze ulicami miasta przeszła Wielka Parada Smoków, Rycerzy i Dam Dworu. W barwnym korowodzie przeszło ponad 1000 dzieci, towarzyszyli im artyści: muzycy, szczudlarze, tancerze i żonglerzy. Na kilka godzin wszyscy oni stali się aktorami olbrzymiego, plenerowego widowiska. W konkursie wzięło udział 31 niezwykle oryginalnych, barwnych smoków.

Ich wykonawcy i animatorzy prześcigali się w pomysłach. Jury Konkursu stanęło więc przed trudnym zadaniem.  GRAND PRIX w wysokości 2000 zł i tytuł Najpiękniejszego Smoka X Jubileuszowej PGNiG Wielkiej Parady Smoków otrzymał Smok nr 8 „Fortepianus” z Prywatnego Przedszkola „Uśmiech” w Krakowie.
 
Na Bulwarach Wiślanych przez dwa dni trwał pełen atrakcji Smoczy Piknik Rodzinny. Podczas Pikniku kwestowaliśmy na rzecz likwidacji skutków powodzi w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Dzieci Niewidomych i Słabowidzących, ul.Tyniecka 6, 30-319 Kraków. Na ten szczytny cel zostanie przekazane 10.053,42 zł! Dziękujemy Wszystkim Darczyńcom!

Podczas dwudniowej familijnej imprezy trwał II Przegląd Artystyczny "O Smocze Jajo". Wystąpiły liczne zespoły taneczne i muzyczne: artystyczne grupy dziecięce, reprezentujące domy kultury i szkoły tańca, a także profesjonalni wykonawcy m.in. The 30th of July. Dodatkową atrakcją Smoczego Pikniku Rodzinnego był nastrojowy koncert Mai i Andrzeja Sikorowskich.

Organizowana od roku 2000 przez Teatr Lalki, Maski i Aktora GROTESKA Wielka Parada Smoków, z kameralnej imprezy, w ciągu kilku lat przerodziła się w wielkie wydarzenie, na które ściągają tłumy miłośników smoków z całej Polski i Europy. Smoczy Jubileusz obchodzimy w tym roku szczególnie hucznie.

Smoczy weekend to jednak nie koniec jubileuszowych wydarzeń. Już 12 czerwca 2010 o godz. 18.00 (Plac Szczepański) i 13 czerwca godz.18.00 (Aleja Róż) zapraszamy na polsko- norweskie widowisko uliczne „Walka Sigurda ze Smokiem” w reż. Sveina Gundersena z Kulturproduksjoner Oslo. Oparte na nordyckiej legendzie o dzielnym Sigurdzie widowisko uliczne powstało przy współpracy artystów
z Norwegii i Polski. Dynamiczna akcja, sceny batalistyczne (reż. Hilde Veronika Høie), gra na bębnach, śpiew, taniec – realizatorzy widowiska czerpali inspiracje ze skandynawskiej mitologii. Scenografia i kostiumy do spektaklu powstały przy współpracy Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (opieka Małgorzata Komorowska), Oslo University College i Teatru (opieka Einar Dahl) oraz Teatru Lalki, Maski i Aktora Groteska. Wystąpią aktorzy z Norwegii i Polski. „Walka Sigurda ze Smokiem” –  barwny spektakl uliczny  to ciekawy owoc współpracy uznanych artystów z Oslo i Krakowa. Spektakl najpierw zostanie zaprezentowany w Krakowie (12-13 VI), a następnie w Oslo (18-19VI). Zapraszamy!

Działanie realizowane w ramach projektu „Żywioły. Elementer og Mythos. Wielka Parada Smoków” ze środków Funduszu Wymiany Kulturalnej.
Wsparcie udzielone przez Islandię, Liechtenstein oraz Norwegię poprzez dofinansowanie ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego.

Obchody X Jubileuszu wieńczyć będzie Wielkie Widowisko Plenerowe na Wiśle. Zaplanowane na 5 czerwca, ze względu na skutki powodzi, odbędzie się w sobotę, 28 sierpnia 2010 r. o godz. 21.30 w Zakolu Wisły pod Wawelem. Nie zabraknie atrakcji. Na Wiśle, tuż po zmroku zaprezentują się wielkogabarytowe, pływające i latające smoki –  do 25m długości i 15 m wysokości. Niesamowite stwory, umieszczone na barkach i statkach będą animowane przez aktorów Teatru Groteska. Widowisko typu „światło-dźwięk” połączy animację smoków, efekty pirotechniczne, muzykę, światło, i kurtyny wodne.  W tym roku w Jubileuszowym Widowisku wezmą udział nowi, fantastyczni przedstawiciele smoczego gatunku, m.in. obsada widowiska Smoki na Expo w Szanghaju.

Tegoroczny smoczy występ będzie ilustrowany muzyką klasyczną m.in. utworami Prokofiewa, Straussa, Ravela i Mahlera. Serdecznie zapraszamy.

Agnieszka Więckowska
Materiały Organizatora
8 czerwca 2010

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia