Podsumowanie 122. sezonu teatralnego

Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie

Dobiegł końca sezon teatralny 2014/2015. W tym czasie Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie odwiedziło 114 711 widzów, a frekwencja wyniosła 97,7%. Już teraz zapraszamy na kolejny sezon, który rozpocznie się 12 września na Dużej Scenie premierą spektaklu „Romeo i Julia" W. Szekspira w reż. Marcina Hycnara.

Miniony, 122 sezon przy Placu Św. Ducha zaowocował siedmioma premierami teatralnymi. Na Dużej Scenie zadebiutował „Pinokio" w reżyserii Jarosława Kiliana z muzyką Grzegorza Turnaua.

Repertuar Sceny Miniatura wzbogaciły tytuły „Karaoke Box", „Goodman" oraz „Narodziny Fryderyka Demuth" Macieja Wojtyszki, które zakwalifikowały się do finału 21. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej. Nagrodę im. Jana Świderskiego, przyznawaną przez Zarząd Sekcji Teatrów Dramatycznych Związku Artystów Scen Polskich otrzymała Karolina Kamińska wcielająca się w spektaklu w rolę Heleny Demuth. To był bardzo udany sezon młodej aktorki - wcześniej rola Jennifer w spektaklu „W mrocznym mrocznym domu" przyniosła jej dwie nagrody za najlepszy debiut - Nagrodę ZASP im. A. Nardellego i Nagrodę 3-go Festiwalu Debiutantów Pierwszy Kontakt w Toruniu.

Na scenie Małopolskiego Ogrodu Sztuki spektakl „Wszechświat w pigułce" zainaugurował projekt „Teatr 13 PLUS", a autorski spektakl Pawła Miśkiewicz „Kto wyciągnie kartę wisielca, kto błazna?" na podstawie „Króla Leara" W. Szekspira walczył będzie latem na 19. Festiwalu Szekspirowskim w Gdańsku o statuetkę Złotego Yoricka, jako jeden z trzech finalistów 22. Konkursu na najlepszą polską inscenizację dzieł dramatycznych Williama Szekspira oraz utworów inspirowanych dziełami Williama Szekspira w sezonie 2014/2015.

Monodram Macieja Wojtyszki w wykonaniu Hanny Bieluszko „Bóg, ja i pieniądze" otworzył na nowo Scenę w Bramie, aby w okresie letnim z sukcesem przenieść się na scenę w teatralnej kawiarni „MIMIKA", gdzie publiczność mogła nie tylko rozkoszować się znakomitym spektaklem, ale także lampką wina fundowaną do każdego biletu przez kawiarnię.

(-)
Materiał Teatru
15 lipca 2015

Książka tygodnia

Wybór opowiadań
Świat Książki w Warszawie
Edgar Allan Poe

Trailer tygodnia

Zielona granica
Agnieszka Holland
Po przeprowadzce na Podlasie psycholo...