Podsumowanie dekady działalności

"Swamp Club" - Philippe Quesne - Sala Wielka CK Zamek

29 marca o godz. 20 w Sali Wielkiej CK Zamek, odbędzie się spektakl "Swamp Club" Philippe'a Quesne i Vivarium Studio, prezentowany w ramach programu "# nie jesteś mi obojętny". Przed spektaklem wykład dr Anny R. Burzyńskiej "Philippe Quesne. Przewodnik".

Zapraszamy na pierwszy w Polsce pokaz najnowszego spektaklu Philippe'a Quesne - artysty plastyka, scenografa, wielkiego czarodzieja teatru. Philippe Quesne zręcznie gra teatralnymi konwencjami. Tworzy świat, w którym przeplatają się sen i rzeczywistość, muzyka i język. Przygląda się rytuałom dnia powszedniego i przekształca je w melancholijne lub zabawne małe ceremonie.

"Swamp Club" to spektakl jubileuszowy, którym Quesne niejako podsumowuje dekadę działalności swego (złożonego z aktorów, tancerzy, muzyków i jego psa Hermsa) zespołu - Vivarium Studio. Spektakl opiera się głównie na obrazach i dźwiękach a nieliczne teksty wypowiadane będą przez aktorów w kilku językach: polskim, angielskim i francuskim.

Muzykę na żywo wykonywać będą: Marcin Suszycki (I skrzypce), Ewa Suszycka (II skrzypce), Ewa Guzowska (altówka) i Tomasz Lisiecki (wiolonczela).

"Swamp Club" (Klub Bagno)

Zaimprowizowany park rozrywki na śnieżnym pustkowiu, odkrywcy w dżungli roślin doniczkowych odtwarzający Wielki Wybuch, czy trzydziestolatek, który w swoim mieszkaniu bawi się samochodzikiem i kreśli kręgi zimnymi ogniami. Takie fantastyczne choć proste obrazy sprawiły, że Philippe Quesne, artysta plastyk i scenograf, zyskał reputację wielkiego czarodzieja teatru, na wzór Roberta Lepage - z tą tylko różnicą, że magia Quesne'a opiera się na prostych środkach. Za sprawą sztuk scenicznych takich jak "L'effet de Serge", "La Mélancholie des Dragons"czy "Big Bang", które lawirują pomiędzy subtelną komedią a zwariowanym humorem. francuski reżyser stał się ulubionym gościem europejskich festiwali teatralnych. Aby uczcić dziesiątą rocznicę swego założonego w 2003 r. w Paryżu Vivarium Studio - zespołu składającego się z aktorów, tancerzy, muzyków i jego psa Hermsa - Quesne ponownie zbiera swoich wykonawców-poliglotów, aby opowiedzieć nam o dość bezużytecznym centrum kultury zagubionym gdzieś na bagnistych ostępach.

"Swamp Club" jest miejską bajką osadzoną w spokojnej acz niesamowitej scenerii zapomnianego bagniska, siedlisku osobliwych stworzeń, owadów i dźwięków. Wykonawcy grają role artystów odbywających rezydencje w Swamp Club [Klubie Bagno]. Ich gospodarzem i kuratorem jest milkliwy staruszek, który mieszka razem ze stworzeniami wody i lasu. Tu też podejmuje artystów z Polski i Islandii oraz orkiestrę kameralną, z którą nagrywa muzykę klasyczną. Jak to się nierzadko zdarza, nad tym utopijnym ośrodkiem zawisa groźba. Klub musi opracować strategię obrony...

Philippe Quesne pierwotnie związany był ze sztukami plastycznymi. Od 2003 r., kiedy powstało Vivarium Studio, stał się jednym z wiodących artystów sztuk performatywnych. Jego spektakle wystawiano na całym świecie, od Avignonu po Nowy Jork i Hong Kong. Polska publiczność miała dotąd okazję zobaczyć jedynie jeden jego spektakl: "Swędzenie skrzydeł" (TR Warszawa, 2007, w ramach projektu "Nowy teatr z Paryża", którego kuratorką była Joanna Warsza). Prezentacja w ramach programu "# nie jesteś mi obojętny" będzie polską premierą spektaklu "Swamp Club".

29.03. g. 20 Sala Wielka / bilety: 20, 30 zł

premiera: 4 czerwca 2013 roku w ramach festiwalu Wiener Festwochen

Wydarzenie włączone do ogólnopolskiej akcji "Dotknij Teatru", organizowanej z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru.

29.03. o g. 19 zapraszamy do Holu Balkonowego na wykład dr Anny R. Burzyńskiej pt. "Philippe Quesne. Przewodnik".

Philippe Quesne lubi porównywać swoje spektakle do serii badań entomologicznych, podczas których, niczym pod mikroskopem, można obserwować ewolucję istoty ludzkiej. Wraz z zespołem, który celowo nazwał Vivarium Studio, Quesne zgłębia teatr, w którym tekst jest zaledwie jednym z wielu elementów kompozycyjnych, kształtując podejmowane tematy niczym rzeźbę a nie po prostu pisząc. Jego inspiracją jest zarówno malarstwo, grafika, jak również wybryki rzeczywistości i osobliwości twórczych działań. Wykształcony jako artysta plastyk, Quesne rozpoczął swoją przygodę z teatrem od scenografii. Zmienia zatem scenę w pełne wymownych odniesień naturalne środowisko, z którym konfrontują się postacie - łagodni i idealistyczni artyści. W przedstawieniach, performansach i instalacjach, w miejscach publicznych i w naturalnym otoczeniu, Quesne nieodmiennie kwestionuje polityczną siłę grupy ludzi, których łączą bliskie mu ideały. Vivarium Studio postępują wbrew klasycznej sztuce dramatycznej, w ich przedstawieniach sceniczna obecność ma wręcz organiczny charakter, tętniąc życiem o niemal fantastycznych kształtach.

Pokazywane przez artystów małe ceremonie, składające się z niewinnych gestów i powszednich rytuałów, są kpiące i żartobliwe, a mimo to niezmiernie wymownie demonstrują niedostatki naszego społeczeństwa.

(-)
Materiał Teatru
25 marca 2014

Książka tygodnia

Niebieska Księga z Nebo
Wydawnictwo Pauza w Warszawie
Manon Steffan Ros

Trailer tygodnia