Podsumowanie lipcowych przedstawień

Teatr Polonia zakończył letnią edycję spektakli ulicznych

Teatr Polonia zainaugurował cykl ulicznych przedstawień w centrum Warszawy w czerwcu 2007 roku. Od tej pory co roku mieszkańcy stolicy mają możliwość zobaczenia bezpłatnie wybranych spektakli z repertuaru teatru Krystyny Jandy.

 W lipcu odbyło się łącznie 29 spektakli. Czterokrotnie przedstawienia nie odbyły się z powodu opadów deszczu, ale były też dni, gdy spektakl grany był dwa razy. Niemal codziennie o godz. 17 w dni powszednie i o 15 w weekendy na Placu Konstytucji zbierali się sympatycy teatru, aby w centrum miasta, często w drodze z pracy do domu, obejrzeć przedstawienie. Wśród spektakli pojawiły się również tegoroczne nowości - "Związek otwarty", przygotowany przez Krystynę Jandę i Marię Seweryn, który swoją premierę miał 16 lipca właśnie na Placu Konstytucji, i "Kopciuszek" w reżyserii Marii Ciunelis, który na deskach Teatru Polonia wystawiany jest od 2 czerwca. 

Szósta edycja letnich przedstawień rozpoczęła się 2 lipca rockowo-bluesowym spektaklem "Hej Joe!" z 2009 roku, zainspirowanym postacią Jimiego Hendrixa. Sztuka przygotowana i wykonana przez Jana Jangę-Tomaszowskiego to muzyczna, przeplatana krótkimi monologami opowieść o tym, co jest najważniejsze w życiu mężczyzny.

Na Placu Konstytucji pokazano także sztukę "Starość jest piękna" z 2008 roku - półgodzinny protest przeciwko kultowi młodości.

Kolejnym spektaklem - wystawianym także w poprzednich latach na plenerowej scenie - jest "Lament na Placu Konstytucji" z 2007 roku. To historia trzech kobiet w różnym wieku, opowiadających o codziennych problemach i zdarzeniach, jakie mogą przytrafić się każdemu z widzów. Mimo że "Lament" wystawiany jest na Placu Konstytucji corocznie od sześciu lat, także w tym roku cieszył się dużą popularnością.

W ramach tegorocznej edycji odbyła się też premiera "Związku otwartego". Tekst napisany przez małżeństwo, Daria Fo i Frankę Ramę, z założenia przygotowany był do wystawienia na ulicy. "Związek otwarty" to kpina z instytucji małżeństwa i stereotypowego przedstawiania ról kobiet i mężczyzn. W rolach głównych wystąpili Weronika Nockowska i Otar Saralidze.

Dla najmłodszych warszawiaków organizatorzy przygotowali znanego i lubianego "Kopciuszka" Jana Brzechwy w reżyserii Marii Ciunelis. W tytułową rolę wcieliła się osiemnastoletnia Cynthia Kuźniak.

W tym roku spektakle na Placu Konstytucji zobaczyło ponad 10 tys. osób. Widzowie będą mogli oglądać letnie przedstawienia Teatru Polonia także w przyszłym roku, jeśli Fundacji Krystyny Jandy na Rzecz Kultury uda się otrzymać na ten cel dotację - powiedziała dyrektor Teatru Polonia i Och-teatru, Katarzyna Błachiewicz.

(-)
PAP
2 sierpnia 2012

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia