Podsumowanie sezonu 2015/2016

Dziękujemy za udział w wydarzeniach zakończonego sezonu

TR Warszawa dziękuje publiczności za udział w wydarzeniach zakończonego sezonu artystycznego 2015/2016. Zrealizowaliśmy w jego ramach sześć nowych przedstawień, które weszły do repertuaru teatru. Są wśród nich duże produkcje uznanych reżyserów, takie jak Jezioro w reżyserii Yany Ross i Robert Robur w reżyserii Krzysztofa Garbaczewskiego, jak również prace nowych artystów teatru: spektakle dwójki laureatów programu Teren TR – Anny Karasińskiej (Ewelina płacze) i Piotra Trojana (Grind/r), przedstawienie Holzwege w reżyserii Katarzyny Kalwat na podstawie sztuki Marty Sokołowskiej oraz debiut studentki Wydziału Reżyserii krakowskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej Magdy Szpecht – Możliwość wyspy według powieści Michela Houellebecqa.

Przez cały sezon trwała rezydencja dramaturgiczna wybitnego prozaika Ignacego Karpowicza, który specjalnie dla TR Warszawa zaadaptował na scenę swoją powieść Balladyny i romanse, prezentowaną w formie czytań scenicznych. W nurcie performatywnym prezentowaliśmy akcję Dominiki Biernat Stróżu mój z udziałem portierów TR oraz dokumentalny monodram Agnieszki Przepiórskiej Dokument podróży, zrealizowany w koprodukcji z Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Program dopełniły projekcje z cyklu Film TR oraz koncerty: ICANSWIM naszej aktorki Justyny Wasilewskiej z zespołem oraz grupy Ortalion promującej debiutancką płytę. Pokazaliśmy gościnnie spektakle Samotność pól bawełnianych w reżyserii Radosława Rychcika z Teatru im. Żeromskiego w Kielcach i Między nami dobrze jest – dyplomowe przedstawienie studentów i studentek PWST w Krakowie w reżyserii Agnieszki Glińskiej.

Intensywnej pracy w siedzibie towarzyszyły liczne wyjazdy teatru, nasze spektakle prezentowane były na festiwalach i w teatrach w Bytomiu, Gdyni, Kaliszu, Krakowie, Lublinie, Poznaniu, Szczecinie i Wrocławiu. Po raz pierwszy TR Warszawa wziął udział w programie Teatr Polska ze spektaklem Męczennicy w reżyserii Grzegorza Jarzyny, pokazywanym w Jarocinie, Koninie, Krotoszynie i Suwałkach. Podobnie jak w poprzednich latach TR reprezentował polski teatr zagranicą: Nietoperz w reżyserii Kornéla Mundruczó prezentowany był w Pilznie, Drugą kobietę w reżyserii Grzegorza Jarzyny pokazaliśmy w Lyonie, a sezon zakończyła prezentacja Męczenników w Tianjin i Harbinie w Chinach. Koncert życzeń w reżyserii Yany Ross, spektakl koprodkowany z Teatrem Łaźnia Nowa pokazany został na tegorocznym, a także na
Film Między nami dobrze jest w reżyserii Grzegorza Jarzyny pokazywany był m.in. w Berlinie, Buenos Aires, Chicago, Sofii, we Lwowie, Sztokholmie i w Wilnie. Grzegorz Jarzyna poprowadził międzynarodowe warsztaty aktorskie w Londynie (Young Vic) i w Madrycie, a także wygłosił wykład Metodologia reżyserii w Yale University.

Festiwalu Teatralnym w Tampere, w Finlandii
Festiwal Prapremier w Bydgoszczy
Festiwalu Flora w Ołomuńcu i czerwcowym prestiżowym Wiener Festwochen.

Wartość artystyczną najnowszych produkcji TR Warszawa potwierdziły nagrody: przedstawienie Ewelina płacze zdobyło dwie nagrody na Festiwalu Kontrapunkt w Szczecinie (dla Anny Karasińskiej oraz dla zespołu aktorskiego), a także nagrodę aktorską na Kaliskich Spotkaniach Teatralnych. Holzwege Marty Sokołowskiej w reżyserii Katarzyny Kalwat w ramach 22. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej otrzymało dwie nagrody: dla najlepszego przedstawienia oraz nagrodę aktorską dla Tomasza Tyndyka za rolę Tomasza Sikorskiego.

Sezon obfitował w wydarzenia edukacyjne. Powrócił cykl Mama, tata do teatru!, umożliwiający rodzicom i opiekunom oglądanie spektakli z repertuaru TR Warszawa, podczas gdy ich dzieci uczestniczą w warsztatach prowadzonych przez pedagogów teatru. Organizowaliśmy comiesięczne warsztaty otwarte do naszych repertuarowych spektakli, a także TR starTeR, czyli zajęcia teatralne dla najmłodszych oraz warsztaty TR bez barier towarzyszące pokazom spektakli z audiodeskrypcją i polskimi napisami. TR Warszawa był koordynatorem tegorocznego Warszawskiego Tygodnia Kultury Bez Barier. Młodzież ze szkół ponadgimnazjalnych i studentów zaprosiliśmy na pięć premier studenckich, którym towarzyszyły spotkania z twórcami spektakli. TR Warszawa uczestniczył też w tegorocznym programie LATO W TEATRZE (realizowanym przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie i finansowanym ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego). W ramach projektu powstał spektakl Ale czy na pewno?, przygotowany przez uczniów szkół ponadgimnazjalnych pod opieką pracowników i współpracowników
TR Warszawa.

W 2020 roku teatr przeniesie się do nowej siedziby na placu Defilad, projektowanej przez Thomasa Phifera. TR Warszawa i powstające według projektu tego samego architekta Muzeum Sztuki Nowoczesnej staną się elementem nowego kulturalnego centrum Warszawy. We wrześniu 2015 roku na Placu Defilad odbyła się konferencja prasowa, podczas której zaprezentowane zostały projekty budynków MSN i TR Warszawa. Prezentacji towarzyszyło wydarzenie Sobota na placu, organizowane przez Urząd Miasta Stołecznego Warszawy, TR Warszawa, Muzeum Sztuki Nowoczesnej i Plac Defilad, podczas którego mieszkańcy Warszawy mogli zapoznać się z projektami nowych budynków. Na przyszłym placu budowy, na wymalowanych planach parterów obu gmachów, pokazane zostały rozkłady pomieszczeń i ich funkcje. Spotkanie zakończyła dyskusja o projektach obydwu siedzib, a także o roli nowego Placu Defilad w życiu społeczno-kulturalnym miasta z udziałem: architekta, przedstawicieli miasta, TR Warszawa, MSN i Placu Defilad oraz mieszkańców i dziennikarzy.

W następnych miesiącach sezonu 2015/2016 kontynuowane były dalsze prace nad projektem architektonicznym, które docelowo mają doprowadzić do otrzymania pozwolenia na budowę nowej siedziby TR Warszawa.

 

(-)
Materiał Teatru
2 września 2016
Teatry
TR Warszawa

Książka tygodnia

Ale musicale! Złote stulecie 1918-2018
Wydawnictwo Marginesy
Daniel Wyszogrodzki

Trailer tygodnia