Podsumowanie sezonu teatralnego 2022/2023

W Teatrze Zagłębia w Sosnowcu dobiegł końca kolejny sezon teatralny.

Wraz z nim nadszedł czas podsumowań całorocznej działalności. 28 czerwca 2023 roku w budynku teatru przy ulicy Teatralnej 4 odbyło się spotkanie prasowe, na którym to dyrekcja teatru dała nam możliwość zapoznania się z planowanymi na następne lata wydarzeniam i przedsięwzięciami teatru.

W tegorocznym sezonie Teatr Zagłębia na swojej widowni zgromadził ogółem 49 tysięcy widzów na 254 spektaklach teatralnych. Wiele wystawianych sztuk cieszyło się niebywałym zainteresowaniem i wielokrotnie powracało na scenę, zarówno repertuar dziecięcy, jak i ten dla dorosłych, spotkał się z bardzo dobrym przyjęciem. Warto wymienić tu takie spektakle jak Poskromienie Złośnicy, Środula. Krajobraz Mausa, które grano po 16 razy. W repertuarze dziecięcym największym zainteresowaniem cieszyły się Opowieść Wigilijna, Baśnie Andersena oraz Szewczyk Dratewka.

Teatr wsparł także twórców, którzy przybyli do Polski z Ukrainy otwierając dla nich swoją scenę. Dzięki tej współpracy powstały takie spektakle jak Kreszany w reżyserii Oleny Apczel z 2021 roku oraz spektakl Czuję do ciebie miętę w reżyserii Niny Zakharowej i Kateryny Vasiukowej, które po swoich premierach na deskach sosnowieckiego teatru, wzięły udział w licznych europejskich festiwalach teatralnych. Teatr Zagłębia pokazał nam, że ich działania to nie tylko spektakle, instytucja ta jest bowiem inicjatorem wielu warsztatów, wykładów i działań na rzecz lokalnej społeczności. Pracownicy teatru nie tylko organizują warsztaty w szkołach, by nauczyć młodych ludzi czym jest teatr, kultura i to jak ważne miejsce zajmuje ona w naszym życiu, edukują także na tematy ekologiczne. Warto wymienić tu chociażby inicjatywę „125 drzew na 125-lecie Teatru Zagłębia" z 2022 roku, podczas której na terenie leśnictwa Maczki zasadzono nowe drzewka oraz współpracę z organizacją Śląskie Miody dzięki której od 2020 roku na terenie sosnowieckiego teatru w pasiekach zamieszkały pszczoły. Prowadzone przez teatr ekologiczne działania wspierane są przez warsztaty podczas, których można dowiedzieć się znacznie więcej o ekologii, pszczołach i o tym jak działać na korzyść natury.

Kolejnym ważnym działaniem teatru stała się inkluzja, zapoczątkowano projekt ,,Scena dostępna'' dzięki któremu osoby z niepełnosprawnościami mogą korzystać z dostępnej w teatrze oferty. Dostępny repertuar został wzbogacony o audiodeskrypcję, napisy oraz tłumaczenia na Polski Język Migowy. Obecnie w repertuarze wystawiane w ten sposób są spektakle Boeing, Boeing, Gniew, Opowieść wigilijna, Komedia. Wujaszek Wania, Kto puka? i Szewczyk Dratewka.

Prócz audiodeskrypcji teatr zadbał także o sprzęt ułatwiający uczestniczenie w teatrze osobom z niepełnosprawnościami. Pojawiły się pętle indukcyjne w kasie biletowej, tablica tyfograficzna, zestaw do audiodeskrypcji, piktogramy, jak i monitor do wyświetlania napisów. Na stronie teatru znaleźć można także przewodnik dla widzów opracowany przy współpracy ze specjalistami z Fundacji ,,Siódmy Zmysł''. Zawarte są w nim wszystkie informacje, które są ważne dla widza przed pierwszą wizytą, widz znajdzie w nim informacje o tym jak przygotować się do samej wizyty oraz o tym czego spodziewać się w budynku teatru i jak się po nim poruszać.

Kolejnym wielkim krokiem dla Teatru Zagłębi jest budowa nowej sceny, nowo powstały obiekt będzie różnić się od już istniejącej sceny w stylu włoskim jaką znamy.

Przede wszystkim będzie to scena większa dająca możliwości wystawiania spektakli dla 400 widzów. Da ona również możliwość tworzenia sztuk także dla mniejszej widowni, ponieważ będzie można podzielić ją na dwie mniejsze sceny liczące po 200 widzów.
Dużą różnicą będzie także przestrzeń gry jaką będą mieli aktorzy, akcja prezentowanych dramatów będzie mogła rozwijać się na wielu płaszczyznach i w wielu kierunkach, zupełnie inaczej niż miało to miejsce na tak zwanej scenie pudełkowej.

Do nowego budynku przeniesiona zostanie także cała administracja i zaplecze techniczne teatru, stworzony zostanie jeden wielki budynek, który sprosta wszystkim oczekiwaniom twórców. Nie oznacza to jednak, że istniejący budynek zostanie zamknięty. Także i tą już działającą scenę czeka przebudowa. Zostanie ona pozostawiona w dobrze znanej nam dotychczasowej formie, to właśnie tam wystawiane będą chociażby klasyki z repertuaru teatralnego, przestrzeń ta nie zostanie zmieniona, jedynie odnowiona i dostosowana dla potrzeb widzów.
Spoglądając na nadchodzący repertuar dyrekcja teatru postanowiła podzielić grane sztuki na kilka kategorii, tak by każdy odbiorca teatru mógł znaleźć coś dla siebie. Teatr Zagłębia przygotował spektakle praktycznie dla każdego, więc niezależnie czy widz mały czy duży z całą pewnością odnajdzie coś dla siebie. Będzie można znaleźć tu repertuar dziecięcy skierowany dla najmłodszych odbiorców teatru w wieku od pół roku do trzech lat opierający się głównie na wrażeniu i dotyku oraz spektakle skierowane do dzieci i młodzieży szkolnej pokrywające się z tematyką lektur. Ponad to dostępne będą także przedstawienia mieszczące się w nurcie klasyki, familijne, rozrywkowe, ambitne dotykające tematyki ważnej, aktualnej i współczesnej. Nie zabraknie także przedstawień z nurtu historii lokalnej, które już zagościły w repertuarze teatru ciesząc się dużym zainteresowaniem sosnowieckiej widowni. Te ostatnie przedstawienia obudowane będą wydarzeniami towarzyszącymi tak aby wyjść poza ramy samego spektaklu. Będą dawały możliwość połączenia się z lokalną historią poprzez wykłady, wydarzenia i spotkania, a ich celem jest zbliżenie wszystkich odbiorców do historii nam najbliższej, kształtującej naszą małą ojczyznę.

Przyszły sezon teatralny to także czas nowych premier już teraz wiadomo, że w repertuarze pojawi się spektakl Tajemniczy ogród w reżyserii Justyny Sobczyk, spektakl znakomicie wpisuje się w nurt ekologiczny jaki zapoczątkowali aktorzy i pracownicy teatru. Ta wrześniowa premiera skierowana jest do wszystkich widzów, zarówno dla dzieci jak i dorosłych. Obok spektaklu familijnego repertuar teatru zasili także sztuka Jako się rzekło. Na nowy sezon zaplanowane zostały także inne premiery, z którymi widzowie teatru będą mogli zapoznać się już od września. Zachęcamy zatem do obserwowania strony Teatru Zagłębia w Sosnowcu.

Sosnowieckiemu teatrowi gratulujemy tegorocznego sezonu i z niecierpliwością czekamy na kolejny.

Jowita Karczyńska
Dziennik Teatralny Śląsk
5 lipca 2023

Książka tygodnia

ahat ilī. Siostra bogów. Sceny dramatyczne
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Olga Tokarczuk, Zbigniew Mikołejko

Trailer tygodnia

11. Międzynarodowy Fes...
Wiesław Czołpiński
To będzie twórcze spotkanie młodych l...