Pogranicza Kajzara

Wrocławski Teatr Współczesny. Pogranicza. - |wtw:// strefy-kontaktu_kajzar

Spotkanie poświęcone POGRANICZOM poprzedzi czytanie tekstów Helmuta Kajzara w wyborze i reżyserii Katarzyny Szyngiery, studentki IV roku reżyserii dramatu PWST w Krakowie. 14 kwietnia [niedziela], godz. 17.00

Helmut Kajzar, wybitny artysta teatru, pisarz, który w latach 70. i 80. XX w. był ściśle związany ze sceną przy Rzeźniczej – ewangelik urodzony w 1941 r. w Bielsku-Białej. Pisał o sobie: „Urodziłem się i wychowałem na pograniczu, pograniczu państw, języków, kultur, wojny i pokoju. To zawieszenie – między – jest stygmatem nie do usunięcia". W 2001 r. w katolickiej Polsce premierem rządu był Jerzy Buzek, urodzony w Śmiłowicach na Zaolziu w 1940 r. – ewangelik. Jesienią 2001 r. laureatem nagrody literackiej Nike został Jerzy Pilch – ewangelik urodzony w 1952 r. w Wiśle. Na początku 2001 r. zdobywcą Pucharu Świata w skokach narciarskich został Adam Małysz – ewangelik, urodzony w 1977 r. w Wiśle. Wszyscy byli symbolami sukcesu. Co jest „stygmatem nie do usunięcia" Śląska Cieszyńskiego, że kształtuje tego rodzaju osobowości? Wielokulturowość, która sprzyja dialogowi? Poczucie obcości, które daje siłę realizacji życiowych celów? Dewizą bohatera zbiorowej wyobraźni, leczącego narodowe kompleksy, była chęć nie zwycięstwa, ale „oddania dobrego skoku". Czy to jest ewangelicki etos pracy? O wymienionych wyżej tematach i o „pograniczach" Helmuta Kajzara mówić będą osoby pochodzące ze Śląska Cieszyńskiego: Janusz Klimsza, Jerzy Kronhold, Mirosława Pindór oraz osoby z innych pograniczy – Adam Zagajewski i Krzysztof Czyżewski.

Spotkanie poświęcone POGRANICZOM poprzedzi czytanie tekstów Helmuta Kajzara w wyborze i reżyserii Katarzyny Szyngiery, studentki IV roku reżyserii dramatu PWST w Krakowie.

Janusz Klimsza, aktor, reżyser teatralny, scenograf, scenarzysta, tłumacz, pracujący w teatrach Polski i Czech.
Jerzy Kronhold, poeta, reżyser teatralny, założyciel Solidarności Polsko-Czesko-Słowackiej, organizator festiwalu „Na Granicy" w Cieszynie, konsul generalny RP w Ostrawie.
Mirosława Pindór, teatrolog, adiunkt Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie.
Adam Zagajewski, poeta, eseista, prozaik, tłumacz, wykładowca uniwersytetu w Huston.

Rozmowę prowadzi Krzysztof Czyżewski, dyrektor Ośrodka Pogranicze – Sztuk, Kultur, Narodów w Sejnach, dyrektor artystyczny Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016.

Prosimy o telefoniczną rezerwację miejsc w Dziale Promocji Wrocławskiego Teatru Współczesnego, tel. 71 358 89 41, 71 358 89 53.

Tatiana Drzycimska
Materiał Teatru
11 kwietnia 2013

Książka tygodnia

Paragon
Wydawnictwo Mamiko
Justyna Nawrocka

Trailer tygodnia