Pogrzeb psa na dobry początek

2. Festiwal Scenografów i Kostiumografów VizuArt

Karnawał w Rio, pogrzeb psa i zaświaty, w których niespodzianie pojawia się Jezus - takim spektaklem otwarto festiwal teatralny VizuArt (...) Teatr im. Modrzejewskiej w Legnicy wystawił "Historię o Miłosiernej, czyli Testament psa" Ariana Suassuny.

To spektakl oszałamiający barwami i światłem. Jarmarczne widowisko wyzwala śmiech, ale za groteskowymi kostiumami i palmą z doniczek kryje też zupełnie serio opowieść o ludzkiej niedoskonałości i śmieszności póz, jakie człowiek przyjmuje w niezliczonych codziennych rytuałach. Czy naprawdę na sądzie ostatecznym będzie mógł powiedzieć jak Grilo: "Moim skromnym zdaniem zasługuję na zbawienie"?

Co oprócz "Miłosiernej"

Festiwal potrwa do 24 listopada. Od poniedziałku do piątku, codziennie przedstawiony zostanie jeden spektakl. Oprócz "Historii o Miłosiernej", widzowie zobaczą jeszcze "Braci Karamazow" Teatru Provi-sorium z Lublina, "Carycę Katarzynę" Teatru im. Że-romskiego z Kielc, "O dobru" Teatru Dramatycznego im. Szaniawskiego z Wałbrzycha, "I Ifigenię" Teatru Nowego im. Dejmka z Łodzi, "Boguduchawinnych" Teatru im. Siemaszkowej z Rzeszowa. Spektakle ocenia jury, w którym zasiadają znakomici artyści, oprócz prof. Leszka Mądzika to: Justyna Łagowska-Klata, laureatka II Nagrody RST Vizu-Art Festiwalu Scenografów i Kostiumografów w 2012, Ewa Braun, laureatka Oscara za dekoracje wnętrz do "Listy Schindlera" Stevena Spielberga, fotograf Wojciech Prażmowski i Jarosław Fedoryszyn, dyrektor Lwowskiego Akademickiego Teatru Woskresinna.

Wyniku festiwalu VizuArt poznamy w niedzielę. Wtedy też, poza konkursem, zostanie wystawiona przez Teatr Miejski im. W. Gombrowicza w Gdyni "Antygona" Sofoklesa, w reżyserii i ze scenografią Leszka Mądzika.

Festiwalowi towarzyszy Wystawa Centrum Scenografii Polskiej pt. "Teatr może zaistnieć wszędzie. Teatr w przestrzeniach miasta" oraz wystawa 14. Międzynarodowego Biennale Plakatu Teatralnego.

Alina Bosak
Nowiny Gazeta Codzienna
19 listopada 2013

Książka tygodnia

Tajemnicze dziecko
Wydawnictwo Media Rodzina
E.T.A. Hoffmann (Ernst Theodor Amadeus Hoffmann)

Trailer tygodnia

Miłość do trzech pomar...
Zbigniew Głowacki