Pojedynek ojca z synem - Jan i Błażej Peszek

"Pojedynek" Shaffera w Teatrze Polskim w Szczecinie

Spektakl o miłości, zazdrości i władzy. Misternie utkana intryga, która inteligentnie zaprojektowana zaskakuje i wciąga widza. To wyjątkowy pojedynek na słowa i emocje pełen dramatycznych zwrotów akcji. Inteligentny i błyskotliwy dialog prowadzony pomiędzy ojcem i synem, dwójką znakomitych aktorów – Błażejem i Janem Peszek. 19 października 2015 r. (poniedziałek), godz. 19:00, Teatr Polski (ul. Swarożyca 5), Szczecin.

„Pojedynek – zabawa w detektywa" to nowa adaptacja sztuki Anthonego Shaffera („Detektyw") z 1971 roku. Sztuka była dwukrotnie ekranizowana – w 1972 roku, przez Josepha L. Mankiewicza, z Laurencem Olivierem i Michaelem Cainem w rolach głównych (obsypana Oscarami) i w 2006 roku w adaptacji Harolda Pintera, wyreżyserowana przez Kennetha Branagha, z Judem Law i ponownie Michaelem Cainem (znana jako „Pojedynek").

Pisarz Andrew Wyke, zaprasza do swojego domu aktora Milo Tindla. Z pozoru niewinne spotkanie zamienia się w pozbawianą reguł grę, którą Andrew i Milo toczą między sobą. W tej grze wszystko jest możliwe. Para wyrafinowanych graczy zastawia sieć pułapek, w które wpada zarówno widz, jak i policja prowadząca śledztwo. To jedyny taki aktorski pojedynek!

Jan Peszek – urodził się w 1944 r. Jest polskim aktorem teatralnym, filmowym i telewizyjnym, reżyserem teatralnym oraz pedagogiem. Ukończył krakowską PWST w 1966, w tym samym roku debiutował na deskach Teatru Polskiego we Wrocławiu. W następnych latach pracował m.in. w łódzkim Teatrze Nowym i krakowskim Starym Teatrze, a w ostatnich latach regularnie pojawiał się na scenach warszawskich (Teatr Narodowy i Teatr Rozmaitości). W swoim dorobku Jan Peszek ma role u najsłynniejszych polskich reżyserów teatralnych: Jerzego Krasowskiego, Kazimierza Dejmka, Mikołaja Grabowskiego, Jerzego Jarockiego, Krystiana Lupy, Michała Zadary czy Grzegorza Jarzyny. Aktor jest laureatem wielu nagród, m.in.: Nagrody im. Aleksandra Zelwerowicza – przyznawanej przez redakcję miesięcznika „Teatr" – za sezon 1986/1987, za rolę w „Scenariuszu dla trzech aktorów" Bogusława Schaeffera w Teatrze STU w Krakowie czy za rolę Jakuba w przedstawieniu „Republika marzeń" Brunona Schulza w Starym Teatrze im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie.

Błażej Peszek - syna Jana Peszka i brat Marii Peszek – już w dzieciństwie zajmował się pisaniem i reżyserowaniem sztuk, w których występowała siostra. Aktor jest absolwentem krakowskiej PWST, występuje w Starym Teatrze od 1993 roku, wcześniej w Teatrze im. Słowackiego, gdzie zagrał m.in. w „Opisie obyczajów II" czy „Obywatelu Pekosiu" i w Teatrze Nowym w Łodzi. Szeroki wachlarz aktorskich środków, umiejętność żonglowania nastrojami, sceniczna charyzma i autentyczność oraz niezwykła sprawność fizyczna (trenuje kick-boxing) sprawiają, że aktor jest chętnie obsadzany przez reżyserów różnych pokoleń. Obecnie zachwyca i bawi m.in. jako Apollo w „Orestei" i Książę Bogusław Radziwiłł w „Trylogii" Klaty, uwodzi szorstkim wdziękiem w „Piekarni", „Amfitrionie" i „Anatomii Tytusa" Klemma czy śmieszy do łez jako Łykaczewski w „Pijakach" Wysockiej. Aktor stworzył również świetne role w spektaklach Kleczewskiej, Grabowskiego oraz Zadary.

POJEDYNEK – ZABAWA W DETEKTYWA
Przekład: Cecylia Wojewoda
Adaptacja tekstu: Błażej Baraniak
Reżyseria i opracowanie muzyczne: Błażej Peszek
Scenografia: Mariusz Twardowski
Kostiumy: Julia Kornacka
Występują: Jan Peszek i Błażej Peszek

(-)
Materiał Teatru
20 sierpnia 2015
Portrety
Jan Peszek

Książka tygodnia

Kantor Nie/Obecność
Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
Katarzyna Fazan

Trailer tygodnia

Dzień Dziecka w Baju P...
Zbigniew Lisowski
Wycieczka po Teatrze Baj Pomorski w T...