Pojedzie z sercem do Turcji

"Złote serce" - reż. Małgorzata Kamińska-Sobczyk - Teatr Lalek Tęcza w Słupsku

Państwowy Teatr Lalki Tęcza będzie reprezentował Polskę na 17. Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Lalek, który w październiku odbędzie się w tureckim Stambule.

Słupska Tęcza będzie jedynym polskim teatrem, który weźmie udział w tym festiwalu. Aktorzy zaprezentują spektakl w inscenizacji i reżyserii Małgorzaty Kamińskiej-Sobczyk "Złote serce".

- Podczas tygodniowego pobytu na festiwalu zagramy przedstawienie cztery razy. Również cztery razy poprowadzimy warsztaty teatralne dla dzieci. Będziemy też uczestniczyć w otwarciu wystawy multimedialnej prezentującej dorobek wybitnych polskich scenografów związanych z naszym teatrem - mówi Małgorzata Kamińska-Sobczyk, dyrektor teatru Tęcza.

Aktorzy zagrają bajkę w tureckiej wersji językowej, natomiast warsztaty poprowadzą po angielsku.

- Zespół miał lekcje języka tureckiego, a wszystkie dialogi i piosenki zostały już nagrane w studiu - mówi dyrektor Tęczy. - "Złote serce" to spektakl lalkowy, a aktorzy znajdują się za parawanem. Język turecki jest tak trudny, że nie dałoby się zagrać przedstawienia, wypowiadając kwestie na żywo.

Wersja turecka jest już trzecią wersją językową "Złotego serca", po polskiej i angielskiej. Jesienią ubiegłego roku słupscy aktorzy zagrali to przedstawienie po angielsku na zachodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych, a wcześniej również dla uczniów słupskich szkół.

Wyjazd Tęczy do Stambułu dofinansowano ze środków ministra kultury i realizowany jest w ramach programu obchodów 600-lecia polsko-tureckich stosunków dyplomatycznych.

Daniel Klusek
Głos Pomorza
11 kwietnia 2014

Książka tygodnia

ahat ilī. Siostra bogów. Sceny dramatyczne
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Olga Tokarczuk, Zbigniew Mikołejko

Trailer tygodnia