Pokaz Studia Baletowego

Opera Krakowska

W dniach 6-7 czerwca 2015 roku odbędzie się doroczny pokaz pracy uczniów Studia Baletowego zatytułowany „Balet to my!”. Młodzi tancerze zaprezentują swoje umiejętności w zakresie tańca klasycznego, ludowego, charakterystycznego, historycznego i współczesnego. Choreografię układów tanecznych przygotowują pedagodzy Studia.

W pierwszej, koncertowej części pokazu, zobaczymy m.in. „Pas de Quatre" C. Pugniego w oryginalnej choreografii Antona Dolina oraz wariacje klasyczne z baletów „Esmeralda" C. Pugniego, „Jezioro łabędzie" P. Czajkowskiego oraz „Bajadera" L. Minkusa, także w oryginalnych choreografiach. Uczniowie zaprezentują ponadto etiudy taneczne, które zostały zakwalifikowane do finału Międzynarodowego Konkursu Tanecznego „Dance Word Cup". W drugiej części koncertu zobaczymy opowieść baletową na motywach „Baśni o dwunastu miesiącach" Janiny Porazińskiej. W baletowej baśni obok choreografii autorstwa pedagogów Studia, znajdą się również te oryginalne m.in. z baletu „Śpiąca królewna" P. Czajkowskiego. Pokaz poprowadzi Stanisław Knapik.

Opiekę artystyczną nad pokazem sprawują pedagodzy Studia pod kierownictwem Magdaleny Malskiej.

7 i 9 czerwca 2015  roku Opera Krakowska zaprezentuje na scenie Olavshalle w Trondheim w Norwegii operę „Mefistofeles" A. Boito. Realizacja jest efektem współpracy Opery Krakowskiej i Trondheim Symphony Orchestra, podjętej w ramach projektu „Operowe divertimento na scenach Krakowa i Trondheim". Projekt realizowany jest ze środków Mechanizmu Finansowego EOG 2009-2014 w ramach programu „Promowanie różnorodności kulturowej i artystycznej w ramach europejskiego dziedzictwa kulturowego".

Przypomnijmy, że premiera „Mefistofelesa" odbyła się na scenie Opery Krakowskiej 25 września 2014 roku. Spektakl wyreżyserował Tomasz Konina, będący również autorem scenografii, kierownictwo muzyczne objął Tomasz Tokarczyk. Kostiumy zrealizowała znana kreatorka mody Joanna Klimas. W przedstawieniu wziął udział 100-osobowy chór, w tym 32-osobowy chór dziecięcy, a w obsadzie znaleźli się soliści krakowscy, polscy i zagraniczni. Imponująca produkcja, zrealizowana z rozmachem, została doceniona przez publiczność i krytyków.

„Mefistofeles" będzie drugą inscenizacją Opery Krakowskiej prezentowaną na scenie w Trondheim. W marcu 2013 roku Opera Krakowska gościła w Norwegii z „Don Giovannim" W.A. Mozarta w reżyserii Michała Znanieckiego pod dyrekcją Tomasza Tokarczyka,
w międzynarodowej obsadzie z udziałem krakowskiego chóru i baletu. W marcu 2014 roku Michał Znaniecki – reżyser współpracujący z Operą Krakowską przygotował w Trondheim „Carmen"
G. Bizeta. Premiera spektaklu odbyła się 29 marca. Kierownictwo muzyczne objął Krzysztof Urbański.

Norweski spektakl „Mefistofelesa" poprowadzi Tomasz Tokarczyk, a w międzynarodowej obsadzie wystąpią: jako Mefistofeles - Wołodymyr Pankiv (solista Opery Krakowskiej), Faust - Roy Cornelius Smith, Małgorzata - Victoria Nava, Wagner - Kjetil Støa, w roli Heleny - Elisabeth Teige, jako Marta - Maria Stattin, natomiast w roli Pantalis Wanda Franek. W spektaklu udział weźmie Trondheim Symphony Orchestra, Chór Opery Krakowskiej oraz Chór i Chór dziecięcy z Trondheim pod kierownictwem Zygmunta Magiery.

 

 

(-)
Materiał Teatru
3 czerwca 2015

Książka tygodnia

Alef
Państwowy Instytut Wydawniczy
Jorge Luis Borges

Trailer tygodnia