Pokazać dzieciom teatralną magię

"Burza" - reż. Henryk Adamek - Stowarzyszenie Teatralne Tespis w Katowicach

Premiera "Burzy" zainaugurowała cykl Baśnie Pana Szekspira dla małych widzów. Adaptacje dramatów Wiliama Szekspira, przygotowane specjalnie dla dzieci i młodzieży, wkrótce ruszą w podróż. I pomogą zaprzyjaźnić się z teatrem.

Premiera "Burzy" zainaugurowała cykl Baśnie Pana Szekspira dla małych widzów (© arc) Utwory Williama Szekspira zwykliśmy interpretować z perspektywy dorosłego widza lub czytelnika. I doszukiwać się w nich głównie podtekstów psychologicznych. Tymczasem jego sztuki to nie tylko głęboka analiza międzyludzkich relacji, ale też zajmujące, znakomicie skonstruowane fabuły, niepozbawione humoru i elementów baśniowych. I to one właśnie , w mądrej adaptacji, mogą być pretekstem do pierwszego spotkania z twórczością dramaturga, nawet dla najmłodszych widzów.

Na ten pomysł dawno już wpadli Brytyjczycy, którzy wydają przygotowane przez specjalistów "streszczenia" sztuk Szekspira dla dzieci, a nawet wystawiają je na scenie. To zainspirowało Ryszarda Klimczaka - założyciela Stowarzyszenia Teatralnego "Tespis" - do podjęcia podobnej próby w Polsce. Zanim jednak wprowadził ją w życie, przetestował pomysł na... swoich wnuczkach, które natychmiast oświadczyły, że "Szekspir pisał wspaniałe bajki". Potem inicjatywę wsparli znawcy tematu oraz instytucje, mi.in. Ministerstwo Kultury i śląski Urząd Marszałkowski.

Ambitny i odważny eksperyment, obejmuje kilka tytułów, a na pierwszy ogień poszły: "Burza" oraz "Romeo i Julia". Ich reżyserii i adaptacji (dostosowanej do młodego wieku odbiorców) podjął się Henryk Adamek, który mówi. - Zaprosiliśmy do współpracy profesjonalistów, zależy nam bowiem na tym, żeby przy okazji prezentacji twórczości Szekspira, pokazać dzieciom całą teatralną magię. Intrygujące dekoracje, grę świateł, muzykę i sztukę aktorską. "Burza", ze scenografią Wojciecha Jankowiaka i muzyką Rafała Smolenia, zaprezentowana została w rewelacyjnie wyremontowanej sali teatralnej katowickiego Pałacu Młodzieży. To miejsce będzie "matecznikiem" dla całej akcji.

W przyszłości realizatorzy zamierzają jednak występować też gościnnie, pokazując spektakle w miejscowościach, z których do zawodowego teatru jest po prostu daleko. W poniedziałek 29 września o godz. 17 w Pałacu Młodzieży w Katowicach premierą "Burzy" według Williama Szekspira Stowarzyszenie Teatralne "Tespis" zainaugurowało realizację projektu teatralnego "Baśnie Pana Szekspira" adresowanego dla dzieci i młodzieży w wieku od 5 do 17 lat.

Henryka Wach Malicka
Dzennik Zachodni
29 września 2014
Portrety
Henryk Adamek

Książka tygodnia

Tajemnicze dziecko
Wydawnictwo Media Rodzina
E.T.A. Hoffmann (Ernst Theodor Amadeus Hoffmann)

Trailer tygodnia

Miłość do trzech pomar...
Zbigniew Głowacki