Pokazy finałowe "Lata w teatrze"

Miejski Teatr "Miniatura" w Gdańsku

W dniach 25 i 26 lipca 2015 r. Miejski Teatr Miniatura zaprasza na pokazy finałowe letnich warsztatów teatralnych dla młodzieży gimnazjalnej w ramach programu „Lato w teatrze”.

W ciągu dwóch tygodni młodzież podzielona na dwie grupy pod okiem aktorów Wiolety Karpowicz i Wojciecha Stachury pracowała nad przedstawieniem teatralnym rozpisanym na dwa głosy. Inspiracją było hasło formy zaczerpnięte z twórczości Witolda Gombrowicza. Młodzież dyskutowała o tym, w jaki sposób kształtuje swoją formę, na ile jest ona narzucona, na ile przez nich samych wytworzona, na ile się sprawdza jako forma kontaktu, wyrażenia siebie. Swoje inspiracje przełożyła na różne działania teatralne czerpiące z bogatej tradycji teatru formy, którym nadała tytuły: „Babka z piasku" oraz „Formalna opowieść rozwoju masy abstrakcyjnej". Pod okiem instruktorów: Adriana Amrugiewicza, Sylwestra Gałuszki, Tomasza Okęckiego i Sebastiana Żbikowskiego opracowała muzykę i piosenki, światło, rekwizyty, kostiumy i scenografię.

Wstęp wolny na podstawie bezpłatnych wejściówek do odbioru w sekretariacie Teatru Miniatura od czwartku, 23 lipca.

Młodzież o pokazie: Nie zapraszamy na spektakl bardzo logiczny i banalny. Mądry człowiek to zrozumie. Czy to my jesteśmy siłą, która nas tworzy? A może jest inaczej? Kim byłbyś, gdybyś nie przeżył tego, co przeżyłeś? Kim byłbyś, gdybyś nie spotkał tego, kogo spotkałeś? Nie podajemy widzowi gotowej odpowiedzi. ŁOOOOOOOOOOOOŁ

Występują:
Sandra Adamczyk
Weronika Ast
Julia Emilia Bagińska
Anna Chojecka
Mikołaj Hołowczyc
Kacper Kamm
Julia Kraszewska
Karina Kwiatkowska
Dominika Odrzywołek
Adrianna Pek
Rusłana Rybacka
Agnieszka Salamądry
Łucja Skibicka
Pamela Szczawińska
Zuzanna Winter
Kinga Władzińska
Lena Wołowska

Instruktorzy:
Warsztaty aktorskie
Wioleta Karpowicz, Wojciech Stachura

Warsztaty muzyczne
Adrian Jerzy Amrugiewicz

Warsztaty scenograficzno-kostiumowo-techniczne
Sebastian Żbikowski, Tomasz Okęcki

Warsztaty animacji
Sylwester Gałuszka

Asystentki i asystenci projektu: Witalijus Banulewiczius, Klaudia Lewandowska, Irmina Kowalke, Agata Minowska, Kalina Wencel

Koordynatorka:
Magdalena Zabłotna

O programie „Lato w teatrze"

„Lato w teatrze" to program Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie, realizowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jego celem jest wspieranie idei pedagogiki teatralnej. Program składa się z konkursu grantowego na realizację dwutygodniowych warsztatów artystycznych dla dzieci i młodzieży, szkoleń dla pedagogów teatru oraz artystyczno-edukacyjnych projektów objazdowych w namiocie cyrkowym. W aktualnej ósmej edycji programu dofinansowanie otrzymało 41 ośrodków z całej Polski – 24 organizacje pozarządowe i 17 samorządowych instytucji kultury. Po raz pierwszy został wydzielony moduł Lato w teatrze + przeznaczony dla beneficjentów, którzy realizowali projekt co najmniej trzykrotnie. Nowe zadanie polega na zaproszeniu do współpracy instytucji lub organizacji partnerskiej, która nie ma doświadczenia w pozyskiwaniu grantów i dotychczas nie brała udziału w programie. W tym module przyznane zostały dofinansowania dla 7 ośrodków. W tegorocznym programie weźmie udział ponad 1500 uczestników. Autorskie warsztaty przygotowywane przez pedagogów i artystów są dla dzieci i młodzieży szansą na poznanie i samodzielne wykorzystanie teatralnego języka, a przede wszystkim na twórcze wyrażenie siebie.

(-)
Materiał organizatora
22 lipca 2015

Książka tygodnia

Niebieska Księga z Nebo
Wydawnictwo Pauza w Warszawie
Manon Steffan Ros

Trailer tygodnia