Pokolenie kelenrów

po spotkaniu z Adamem Sajnukiem - 23. Gliwickie Spotkania Teatralne

Po przedstawieniu "Zaklętych rewirów" odbyło się spotkanie z Adamem Sajnukiem, reżyserem spektaklu. Przedstawiając skróconą metryczkę, należy nadmienić, iż Sajnuk urodził się w roku 1976, jest założycielem, aktorem i reżyserem Teatru Konsekwentnego oraz prezesem Stowarzyszenia Teatru Konsekwentnego. Spotkanie stanowiło dopełnienie przedstawienia.

Na początku wyjaśniono wątpliwości dotyczących ewentualnego korzystania z filmu w reżyserii J. Majewskiego. Okazało się, że Sajnuk sugerował aktorom, by go nie oglądali, dzięki czemu mogli potem w pacy ze spektaklem inaczej porozkładać akcenty w kreowaniu swych postaci. Sam Sajnuk przyznał się do wielokrotnego przeczytania książki Worcella i obejrzeniu filmu. Reżyser podkreślił uniwersalizm tekstu, jego opis pasujący do działania współczesnych korporacji, pracujących w nich ludzi i mechanizmów, które nimi przy odpowiednich warunkach kierują. Boryczko jest bohaterem, którego znajdziemy w każdej firmie: ambitny, szybko awansujący i jeszcze szybciej wypalający się. Sajnuk określił grupę takich osób jako pokolenie kelnerów.

Adam Sajnuk to reżyser, który nie robi teatru krytykującego. Jest to teatr bardziej „uświadamiający”. Analizując kolejne postacie i przestrzeń można było znaleźć odniesienia do „Alicji w krainie czarów”. Na zakończenie spotkania poruszona została kwestia publiczności. Jak wspomniał Sajnuk – „Nie lubię na siłę wciągania publiczności w akcję”. Osoby siedzące w przestrzeni akcji stawały się również aktorami, jednak niewymuszonymi. Atmosfera restauracji była mocno wyczuwalna od samego początku. Gwar rozmów, muzyka na żywo, przechadzający się kelnerzy tam i z powrotem – to wszystko stworzyło przestrzeń, w którą nieświadomie się weszło, wręcz uwierzyło.

Agnieszka Niewdana
Dziennik Teatralny Katowice
15 maja 2012
Portrety
Adam Sajnuk

Książka tygodnia

Carroll, Baum, Barrie. (Mito)biografie i (mikro)historie
Wydawnictwo Universitas
Maciej Skowera

Trailer tygodnia

14. Międzynarodowy Fes...
14 Międzynarodowy Festiwal Teatrów La...