Polacy i Polacy

"Krakowiacy i Górale" - reż. Michał Kmiecik - Teatr Polski w Poznaniu

Podkrakowska wieś, Stach i Basia chcą się pobrać, ale zakochana w Stachu macocha Basi jej rękę obiecuje Góralowi Bryndasowi. Gdy ten dowiaduje się, że panna go nie chce, poprzysięga zemstę całej wsi. Zgodę na dwóch wrogo nastawionych plemionach wymusza sprytny student.

Reżyser Michał Kmiecik i dramaturg Piotr Morawski z prościutkiej intrygi tworzą lekkie i dowcipne muzyczne widowisko, w którym przeszłość sprawnie miesza się ze współczesnością. Ludowość jest spod znaku etno, kapliczka z Matką Boską sąsiaduje ze sztuczną palmą, skateparkiem i ulicznymi sygnalizatorami. Bogusławski napisał swój mający siłę dynamitu wodewil na wybuch powstania kościuszkowskiego, wiarę w siłę polskiej wsi i braterstwo wszystkich stanów łączył z nawoływaniem do narodowej zgody i zaniechania zemsty na przeciwnikach.

Późniejsza o 220 lat poznańska premiera rozgrywana jest w atmosferze narastającej wrogości między dwoma Polskami. W prologu spektaklu postać ucharakteryzowana na bohaterkę obrazu Delacroix "Wolność wiodąca lud na barykady" wzywa do rewolucji. W końcowej scenie lud pod flagami biało-czerwonymi ruszy w stronę widowni. Czyli oba polskie plemiona ma połączyć zryw przeciw klasie posiadającej, siedzącym na poznańskiej widowni mieszczanom? Sam spektakl jednak, inaczej niż premiera w 1794 r., nie ma rewolucyjnej temperatury, co może mieć związek zarówno z przekonaniami twórców, jak i z rocznicowym charakterem premiery: 250-lecie polskiego teatru publicznego, 140-lecie poznańskiego Teatru Polskiego oraz inauguracja nowej dyrekcji, tandemu Marcin Kowalski-Maciej Nowak.

Aneta Kyzioł
Polityka
15 stycznia 2016

Książka tygodnia

Kantor Nie/Obecność
Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
Katarzyna Fazan

Trailer tygodnia

Nastazja wychodzi za mąż
Krzysztof Babicki
Kameralny spektakl o namiętnościach n...