Polacy na teatralnym targowisku

Druga Strefa w Awinionie

Zespół Druga Strefa próbuje sił na festiwalu Le Off w Awinionie, jednej z najważniejszych na świecie imprez promujących teatry niezależne. Wczoraj po raz pierwszy warszawiacy pokazali francuskiej publiczności swój premierowy spektakl "Fin de...".

Druga Strefa, nieduży, zawodowy teatr działający na co dzień w zaadaptowanych pomieszczeniach dawnego warsztatu samochodowego na stołecznym Mokotowie, nie boi się wyzwań. Na festiwalu Le Off byli już kilkakrotnie. W tym roku po raz pierwszy grać będą przez cały czas trwania imprezy — od 8 do 31 lipca, codziennie o godz. 16.40 w siedzibie Pulsion Theatre. 

Spektakl „Fin de...” szef Drugiej Strefy Sylwester Biraga przygotował specjalnie z myślą o Awinionie. Próbuje w nim analizować zawiłość relacji łączącej kata i ofiarę. Pokazuje związki międzyludzkie oparte na krzywdzie, kłamstwie, lęku, które coraz częściej — jego zdaniem — tworzą się w bezdusznym, pędzącym do przodu świecie. Biraga podkreśla, że przedstawienie jest inne od dotychczasowych produkcji Drugiej Strefy i w wyjątkowy sposób łączy choreografię, grę aktorską oraz muzykę. 

Warszawscy artyści grają po angielsku, francusku i polsku. Wiedzą, że przełamanie bariery językowej jest niezbędnym warunkiem dotarcia do awiniońskiej publiczności. Doświadczenia poprzednich lat nauczyły ich także, że podczas Le Off trzeba się promować w prasie, Internecie, rozdawać ulotki zapraszające na spektakl. Druga Strefa zatrudniła nawet we Francji własnego przedstawiciela. 

Udany występ może zaowocować zaproszeniami na kolejne festiwale lub propozycjami współpracy. Ale przebić się nie jest łatwo. Na Le Off przyjeżdżają teatry z całego świata prezentując w sumie ponad tysiąc różnych przedstawień. To targowisko, na którym toczy się nieustanna walka o widza i przychylność recenzentów. 

By zwiększyć swoje szanse Druga Strefa pokaże w Awinionie jeszcze jedną premierę — 10 lipca spektakl „Le soir” poświęcony twórczości Jacquesa Brela. Złoży się na niego 12 przebojów francuskiego piosenkarza i kompozytora, m.in. „Amsterdam”, „La valse a mille temps”, „Bruxelles”, „Les Bonbons”, „Seul”, „Madeleine”. Zaśpiewają je po francusku: Hanna Konarowska, Jakub Wons oraz Sylwester Biraga, który jest także reżyserem widowiska. 

— „Le soir” to wyraz tęsknoty za wielką piosenką poetycką, nie tylko francuską. Okazja od chwili refleksji nad czasami, gdy w Polsce gwiazdą była Ewa Demarczyk — mówi Biraga. I dodaje, że układając program wieczoru kierował się dwoma kryteriami. Po pierwsze wybrał piosenki najbardziej znane. Po drugie pogrupował je tematycznie. Będą poetyckie opowieści o miastach, a także historie o człowieku — poszukiwaniu przez niego miłości, przyjaźni i odkrywaniu najważniejszych życiowych wartości. 

Po awiniońskich występach spektakl „Le soir” będą mieli okazję zobaczyć także warszawiacy. Polską premierę zaplanowano 22 września. 

Więcej informacji o Teatrze Druga Strefa: www.teatrdrugastrefa.pl Oficjalna strona festiwalu: www.avignonleoff.com

Julia Rzemek
Rzeczpospolita
10 lipca 2009

Książka tygodnia

Wybór opowiadań
Świat Książki w Warszawie
Edgar Allan Poe

Trailer tygodnia

„Tootsie" – reż. Magda...
Magdalena Piekorz
„Tootsie" jest to historia opowiadają...