Polacy wtedy i dzisiaj?

"Wesele" - reż. Mikołaj Grabowski - Teatr Powszechny im. Jana Kochanowskiego w Radomiu

To nie będzie „Wesele” w bronowickiej chacie. To nie będzie postawiony na piedestale napuszony dyskurs narodowy. Mikołaj Grabowski i aktorzy Teatru Powszechnego w Radomiu zapraszają Państwa na „Wesele”, które mogłoby się odbyć dzisiaj, w jednym z licznych domów weselnych. Zbierają się tu osoby reprezentujące różne grupy społeczne, poglądy, temperamenty. Kłębi się i kotłuje tętniąca, wielobarwna zbiorowość stanowiąca przekrój naszego społeczeństwa.

Niewiarygodny fenomen tekstu Wyspiańskiego sprawia, że pomimo upływu czasu dzielącego nas od jego powstania, utwór ten ciągle inspiruje, zmusza do ponownego przemyślenia, weryfikowania własnych i nie tylko własnych postaw. „Wesele" nie zestarzało się ani o godzinę. Próbuje nazwać zagrożenia, które i dla Wyspiańskiego i dla nas dzisiaj są widoczne na każdym kroku. Z niewielkimi wyjątkami regularnie powracają do nas bowiem wciąż te same sprawy – dotkliwy brak jedności, wzajemna nieufność, emocjonalność zamiast pragmatyzmu, obarczanie innych odpowiedzialnością za własne niepowodzenia, spory o to, kto zawinił, dlaczego inni mają lepiej niż my... Ciągnące się godzinami „nocne Polaków rozmowy", niekończące się dyskusje na każdy temat, które nie prowadzą do konstruktywnych rozwiązań. Tacy jesteśmy my, Polacy. Wtedy i dzisiaj?...

„Wesele" w 1901 roku zszokowało prapremierową krakowską publiczność. Czy wciąż jeszcze może poruszyć umysły dzisiejszego widza? Czy jest w stanie przemówić dziś do naszej wyobraźni? Jesteśmy tego bardzo ciekawi... Serdecznie zapraszamy na spektakl.

Pokazy przedpremierowe: 14 - 15 czerwca 2014 r. godz. 19.00
Premiera: 20 września 2014 r.

 

(-)
Materiał Teatru
6 czerwca 2014

Książka tygodnia

Osobliwy dom pani Peregrine. Tom 4. Mapa dni
Wydawnictwo Media Rodzina
Ransom Riggs

Trailer tygodnia

„Viva La Mamma" - reż....
Roberto Skolmowski