Polak nagrodzony w Chicago

Robert Więckiewicz zdobył nagrodę na 49. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Chicago.

Robert Więckiewicz, za główną rolę w wyreżyserowanym przez Andrzeja Wajdę "Wałęsie. Człowieku z nadziei", zdobył nagrodę Srebrnego Hugo dla najlepszego aktora na 49. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Chicago.

"Więckiewicz uzyskuje poziom całkowitej symbiozy między aktorstwem i interpretacją światowej osobowości" - napisało jury w werdykcie, zacytowanym na stronie internetowej festiwalu w Chicago.

Nagrodę dla Więckiewicza przyznano w festiwalowym Konkursie Międzynarodowym. Gala wręczenia nagród odbyła się w piątek wieczorem czasu miejscowego.

"Na ceremonii podkreślano najwyższy światowy poziom kreacji polskiego aktora, która wpisuje go w plejadę gwiazd nagradzanych na festiwalu w poprzednich latach, jak m.in. Edward Norton, Forest Whitaker czy Ed Burns" - zwrócono uwagę w przesłanym PAP w sobotę komunikacie Telewizji Polskiej, która jest jednym z koproducentów "Wałęsy. Człowieka z nadziei".

"Nie pierwsze to tej rangi zachwyty nad mistrzostwem polskiego aktora; po komplementach w najważniejszym światowym magazynie filmowym "Variety", w "The Hollywood Reporter" czy "Guardian", ostatnio "The New York Times" określił Więckiewicza jako aktora "o przenikliwych niebieskich

oczach, bardziej niż tylko podobnego do Seana Penna, który podźwignął trudną rolę pana Wałęsy" - przypomniano w komunikacie. TVP zwraca uwagę, że impreza w Chicago to najstarszy konkursowy festiwal filmowy w USA.

Kinową biografię przywódcy Solidarności Andrzej Wajda wyreżyserował na podstawie scenariusza Janusza Głowackiego. Wałęsa pokazany został jako człowiek, który zmienił historię, a także od strony prywatnej - jako mąż, ojciec.

(-)
(PAP)
21 października 2013

Książka tygodnia

Trailer tygodnia

Gdziekolwiek - wibracj...
Mariusz Kiljan
Wszędzie na świecie rodzimy się i umi...