"Poławiacze papieru" i "Dom Bernardy Alba" ostatni raz na afiszu

W weekend 11-13 maja br. Wrocławski Teatr Pantomimy po raz ostatni zagra dyptyk teatralny Poławiacze papieru i Dom Bernardy Alba w reżyserii Zbigniewa Szymczyka.


Teatralną przygodę z dyptykiem w reżyserii Zbigniewa Szymczyka rozpoczęliśmy 10 października 2011 roku premierą Poławiaczy papieru, która odbyła się w Muzeum Architektury we Wrocławiu w ramach obchodów Międzynarodowych Dni Dziedzictwa. Przedstawienie powstało z inspiracji Zamkiem Franza Kafki.


4 maja 2012 na Scenie na Świebodzkim odbyła się premiera Domu Bernardy Alba na podstawie dramatu Federico Garcii Lorki i od tego czasu oba przedstawienia grane były razem. Poławiacze papieru i Dom Bernardy Alba prezentowane były m.in. na: XII Międzynarodowym Festiwalu Sztuki Mimu w Warszawie, XXI Olszyńskich Spotkaniach Teatralnych i IX Wałbrzyskim Pomoście Teatralnym.


Osią narracyjną łączącą dyptyk jest władza i ograniczenia. W przedstawieniu Poławiacze papieru tajemniczy K. to typowy everyman, bohater zniewolony i zagubiony, który staje przed upersonifikowaną alegorią władzy i systemu urzędniczego sterującymi jego działaniami. Przechodzący przez tryby machiny urzędniczej K., z każdym dniem pogrąża się w coraz bardziej absurdalnej rzeczywistości, a walka z systemem zdaje się nie mieć końca.


Sztuka Lorki – Dom Bernardy Alba – odczytana została jako historia wyznaczania granic dozwolonych form seksualności oraz definiowania tego, co jest normalne, moralne i naturalne. Źródłem egzystencjalnego dramatu staje się swoista szczelina pomiędzy ciałem, pragnącym rozkoszy i bliskości, a jego reprezentacją, która – będąc pod ciągłą restrykcją matczynych nakazów – pisze ciała córek w sytuacjach granicznych: pożądania, miłości, śmierci. Publiczność ostatni raz będzie miała okazję zobaczyć gwiazdę Wrocławskiego Teatru Pantomimy – Ewę Czekalską, która przez wiele sezonów współpracowała z Henrykiem Tomaszewskim.


12 maja nadarza się wyjątkowa okazja, żeby zobaczyć dyptyk i kupić bilety w wyjątkowej cenie – 300 groszy. Sprzedaż biletów w ramach akcji „Bilet do teatru za 300 groszy" odbywać się będzie tylko w kasach Teatru Polskiego w dniu 12 maja, w godz. 11:00–14:00 i 15:00–19:00. Gramy: 12 maja, godz. 19:00 na Scenie Kameralnej. Jedna osoba może kupić maksymalnie 2 bilety na spektakl. Rezerwacje na pozostałe spektakle przyjmujemy drogą telefoniczną 71 337 21 03 i mailową a.paluch@pantomima.wroc.pl.

Oprac. AM
11 maja 2018

Książka tygodnia

Życie niedokończone
Wydawnictwo Żywosłowie
Lech Raczak, Jacek Głomb

Trailer tygodnia